Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Szprotawa posiada liczne gatunki roślin i zwierząt oraz dużą liczbę obszarów chronionych. Aby móc przyjrzeć im się z bliska wyznaczone zostały specjalne obiekty edukacyjne, pozwalające na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata naturalnego.

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa zostały wyznaczone miejsca odpoczynku podczas wędrówek szlakami turystyczno – edukacyjnymi. Znajdują się one na terenie rezerwatu przyrody „Buczyna Szprotawska" oraz nad użytkiem ekologicznym „Łabędzie stawy".

Nadleśnictwo posiada własną szkółkę leśną, zlokalizowaną w Krzywczycach, gdzie organizowane są lekcje dotyczące zagadnień związanych z powstawaniem lasu.

W celach edukacyjnych wykorzystuje się również obiekty innych podmiotów.  Zalicza się do nich ścieżkę turystyczno – dydaktyczną Park Słowiański i miejsce ostoi przyrody „Wzgórza Bunkrowe" w Wiechlicach.

Ścieżka „Park Słowiański" rozciąga się na obszarze 6 km i obejmuje 21 przystanków dydaktycznych, takich jak: Rzeka Bóbr, Co to jest pomnik przyrody?, Aleja biczowa, nowotwór z drzewa, Gród Chrobrego, Nowe Pokolenie, Zrost morfologiczny drzew, Grąd, Dziuplaki, Polska „liana" – bluszcz, Starorzecze Bobru, Polskie „namorzyny" – zarośla wierzbowe, Grzęzawisko „Chorwackie", Las na wodzie, Co to jest melioracja?, Pradolina Bobru, Osobliwości przyrody „Lagry", Trzy światy – pole, łąka, las, Sukcesja naturalna, Łowiectwo – paśnik, lizawka, Cienista świerczyna oraz Zwał lipy. 

Obiekty edukacyjne cieszą się wśród odwiedzajacych dużym zainteresowaniem. Fot. Jerzy Wilanowski

Na końcu ścieżki znajduje się polana z paleniskiem na ognisko. Istnieje możliwość zwiedzania ścieżek z przewodnikiem.

Przy najstarszym dębie w Polsce, liczącym już sobie ponad 750 lat – „Chrobrym" jest dostępna infrastruktura turystyczna, będąca idealnym miejscem na zapoznanie się z tym niesamowitym pomnikiem przyrody.

Dowiedz się więcej na temat „Chrobrego".

Na uwagę zasługują również leżące na terenie Nadleśnictwa parki zabytkowe, w których występują liczne pomniki przyrody, znajdujące się w miejscowościach: Długie, Wiechlice, Sucha Dolna, Małomice czy Mycielin.