Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Poszerzanie świadomości przyrodniczo – ekologicznej wśród mieszkańców pobliskich terenów, a w szczególności dzieci i młodzieży szkolnej jest istotnym elementem realizowanym w ramach działalności Nadleśnictwa Szprotawa. Pracownicy organizują spotkania w szkołach i przedszkolach, a także angażują się w przygotowanie stoisk edukacyjnych na różnych imprezach plenerowych.

Kształtowanie postaw społecznych, sprzyjających odpowiedzialnemu korzystaniu
z zasobów leśnych oraz poszerzanie świadomości przyrodniczo-ekologicznej wśród mieszkańców pobliskich terenów, dzieci i młodzieży szkolnej to cele jakie stawiają sobie
i realizują pracownicy Nadleśnictwa Szprotawa podczas spotkań edukacyjnych. Chcemy inspirować do szacunku dla natury i promować odpowiedzialne korzystanie z zasobów leśnych, dbając o nasze środowisko naturalne dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Przez cały rok w nadleśnictwie organizowane są lekcje terenowe bądź kameralne spotkania
 w obiektach leśnych i szkolnych, pełne ciekawostek które są dostosowane do różnych grup wiekowych. Oto niektóre z miejsc, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne:

  • Malownicze "Stawy Bobrowickie” z bogactwem flory i fauny leśnej, stanowią doskonałe otoczenie do przeprowadzania zajęć terenowych.
  • Trasa pieszo-rowerowa "Pętla Bobrowicka" z postojem na "Śniadanisku"  - miejsce idealne dla tych, którzy lubią łączyć aktywność  fizyczną z  wyprawą do lasu oraz nauką
    i relaksem blisko natury.
  • Wiaty edukacyjne oraz plantacja nasienna dębu szypułkowego – to miejsca, gdzie odbywają się prelekcje oraz praktyczne zajęcia.
  • Rezerwaty przyrody "Buczyna Szprotawska" i "Annabrzeskie Wąwozy" oferują unikalne możliwości poznawania przyrody w jej naturalnym środowisku.
  • "Pętla Wiewióra" i Pomnik Przyrody "Dąb Chrobry" – lokalne bogactwo przyrodnicze
    i dziedzictwo historyczne, inspirujące do nauki i szacunku dla przyrody.

Nadleśnictwo Szprotawa podejmuje także działania i projekty edukacyjne.
Leśna Osada nadleśnictwa odwiedza różne miejsca – lokalnie i w regionie, uczestnicząc
w przedsięwzięciach otwartych, zaciekawiając przyrodą i dzieląc się swoimi pasjami w formie punktów edukacyjnych. Współpracując z innymi podmiotami oraz jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych, prowadzone są przedsięwzięcia, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży,
w głównej mierze we współpracy z placówkami szkolnymi.

W ramach działań społecznych, we współpracy z innymi instytucjami, Nadleśnictwo Szprotawa aktywnie uczestniczy w wydarzeniach takich jak:

  • Bieg Dobry jak Chrobry,
  • Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej,
  • Leśny Dzień Dziecka w Nowym Miasteczku,
  • święta lokalne, jak Święto Jagody w Szprotawce, Święto Dyni w Lesznie Górnym,
    Święto Grzyba w Krzywczycach.

Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy zainteresowane udziałem w zajęciach edukacyjnych do wypełnienia formularza dostępnego na naszej stronie internetowej
i przesłania go na adres e-mail:
szprotawa@zielonagora.lasy.gov.pl

Edukacja przyrodnicza i ochrona lasów są kluczowe dla dobra naszej społeczności, dlatego wszystkie działania edukacyjne prowadzone przez leśników są całkowicie bezpłatne.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody

Stosownie do treści art. 40 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, „pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Na terenie Lasów Państwowych, według stanu na 2017 r., znajdowało się 10 294, z czego 8,8 tys. stanowiły drzewa, a niemal 1500 grupy drzew. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze jest ich 446.

Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi, na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa znajdują się 23 pomniki przyrody. Są to głównie pojedyncze drzewa lub ich grupy, a także jeden głaz narzutowy.

Najbardziej okazałym pomnikiem przyrody jest Dąb Chrobry, którego objęto ochroną już w 1966 roku. Był to najstarszy przedstawiciel tego gatunku w całej Polsce, a jego wiek szacowano na około 750 lat. Drzewo znajduje się nieopodal rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska, w okolicy Piotrowic. Niestety, 18 listopada 2014 r. Chrobry został podpalony przez nieustalonego sprawcę. Choć pożar był dotkliwy i trudny do ugaszenia, drzewo go przeżyło. Finalnie drzewo obumarło. Warto dodać, że żołędzie zebrane z tego dębu zostały w 2004 r. poświęcone przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały rozsadzone w całej Polsce jako tzw. „dęby papieskie", upamiętniające Papieża Polaka.


Dąb Chrobry w 2020 r., oddz. 110m, l-ctwo Szprotawka (fot. T. Figarski)

Ciekawostki na temat dębu "Chrobry"