Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Zespoły przyrodniczo - krajobrazowe

Zespoły przyrodniczo – krajobrazowe to obszary krajobrazu naturalnego, które wyróżniają się walorami widokowymi lub estetycznymi i z tych względów zostały poddane ochronie.

Obszary chronionego krajobrazu

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, „obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Zgodnie z art. 5 pkt 2b oraz art. 25 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, obszar Natura 2000 to obszar „utworzony w celu ochrony populacji dziko występujących ptaków lub siedlisk przyrodniczych lub gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty”.

Pomniki przyrody

Stosownie do treści art. 40 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, „pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunki roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunki zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ocalony młody jeleń

Ocalony młody jeleń

Dzięki postawie obywatelskiej mieszkańca Śliwnika i niezwłocznej reakcji służb w Nadleśnictwie Szprotawa został uratowany młody jeleń.

W dniu 01.02.2020 r., nadleśnictwo otrzymało od miejscowego myśliwego z Koła Łowieckiego „Daniel” Szprotawa zgłoszenie z informacją, że na stawie hodowlanym, w obszarze OHZ Nadleśnictwa Szprotawa na terenie zamarzniętego zbiornika wodnego, znajduje się jeleń-cielę.  

Pracownicy nadleśnictwa zastali młode zwierzę w odległości ok. 140 m od brzegu zbiornika. Niezwłocznie zawiadomiono straż pożarną, która bardzo szybko podjęła akcję ratunkową.


Młody jeleń na zamarzniętym stawie ok. 140 m od brzegu zbiornika (fot. Michalina Biernat)

Strażacy z PSP Szprotawa ściągnęli zwierzę z zamarzniętego stawu w niespełna godzinę.
Na szczęście okazało się, że młody jeleń nie doznał uszczerbku na zdrowiu, więc został wypuszczony do lasu.

Dzięki postawie myśliwego, zaangażowaniu leśniczego i podleśniczego ds. łowieckich
oraz  sprawnej akcji ratunkowej  przeprowadzonej przez szprotawskich strażaków udało się uratować jelenia.

Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy za podjęcie działań ratunkowych!!!


Zwierzę zostało bezpiecznie przetransportowane ze zbiornika na ląd w sankach strażackich (fot. Michalina Biernat)


Ocalony jeleń nie doznał uszczerbku na zdrowiu i został wypuszczony na wolność (fot. Michalina Biernat)