Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Zespoły przyrodniczo - krajobrazowe

Zespoły przyrodniczo – krajobrazowe to obszary krajobrazu naturalnego, które wyróżniają się walorami widokowymi lub estetycznymi i z tych względów zostały poddane ochronie.

Obszary chronionego krajobrazu

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, „obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Zgodnie z art. 5 pkt 2b oraz art. 25 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, obszar Natura 2000 to obszar „utworzony w celu ochrony populacji dziko występujących ptaków lub siedlisk przyrodniczych lub gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty”.

Pomniki przyrody

Stosownie do treści art. 40 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, „pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunki roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunki zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KOLEJNA WIOSNA DĘBU „CHROBRY”

KOLEJNA WIOSNA DĘBU „CHROBRY”

W listopadzie b.r. od pożaru dębu „Chrobry” miną już trzy lata. Dobrym prognostykiem na przyszłość jest corocznie utrzymujące się ulistnienie na ¼ głównych konarów, na których nie zaobserwowano zewnętrznych oznak chorobowych (ubytki kory, owocniki grzybów).

Również w tym roku żywe konary są ulistnione, a barwa liści oraz ich wielkość napawają optymizmem pod kątem dalszych losów drzewa mimo, iż skala uszkodzeń była bardzo duża, a skutki pożaru dla dębu są nieodwracalne.

Pozostaje nam więc nadal mocno trzymać kciuki za determinację i silną wolę przetrwania „Chrobrego" i przy każdej możliwej okazji odwiedzać ten niesamowity pomnik przyrody.

W celu udostępnienia dla zwiedzających „Chrobrego" w sposób jak najbardziej przystępny, a jednocześnie gwarantujący im bezpieczeństwo, Nadleśnictwo przebudowało infrastrukturę turystyczną.

 W poprzednim roku Nadleśnictwo Szprotawa wykonało nowe ogrodzenie wokół dębu, które ma na celu zabezpieczenie turystów przez ewentualnym upadkiem suchych części obumarłych konarów. Wraz z ogrodzeniem zostały również wykonane i zamontowane ławy i stoły.

W bieżącym roku zostanie postawiona także wiata wraz ze stołem i ławami, która umożliwi wypoczynek w towarzystwie „Chrobrego" również w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych.

 

Tekst: Tomasz Śmigielski