Wydawca treści
Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Szprotawa posiada liczne gatunki roślin i zwierząt oraz dużą liczbę obszarów chronionych. Aby móc przyjrzeć im się z bliska wyznaczone zostały specjalne obiekty edukacyjne, pozwalające na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata naturalnego.
Obszar Nadleśnictwa Szprotawa to atrakcyjne miejsca przyrodniczo – leśne,
przystosowane turystycznie miejsca postoju pojazdów, bogactwo gatunków roślin i zwierząt oraz poznawanie przyrody z bliska.
- Rezerwat przyrody „Buczyna Szprotawska”
Największy leśny rezerwat przyrody na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Zielonej Górze o powierzchni 152 ha.
Rezerwat utworzono w celu zachowania naturalnego zróżnicowania ekosystemów leśnych
z zachowaniem cennych gatunków flory i fauny.
Jest udostępniony do zwiedzania wyznaczonym szlakiem, na mocy zarządzenia
Nr 24/2018 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim
z dnia 28 listopada 2018 r.
Szlak udostępniony dla ruchu pieszego w rezerwacie przyrody „Buczyna Szprotawska” (zarządzenie
Nr 24/2018 RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 28 listopada 2018 r.)
- Rezerwat przyrody „Annabrzeskie Wawozy”
Rezerwat krajobrazowy o powierzchni 56 ha.
Utworzony w celu zachowania naturalnego zróżnicowania ekosystemów leśnych
z zachowaniem cennych gatunków flory i fauny.
Jest udostępniony do zwiedzania wyznaczonym szlakiem dla społeczeństwa na mocy zarządzenia Nr 23/2018 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 22 listopada 2018 r.
Szlak udostępniony dla ruchu pieszego w rezerwacie przyrody „Annabrzeskie Wąwozy” (zarządzenie Nr 23/2018 RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 22 listopada 2018 r.)
- Wiata edukacyjno - turystyczna – malowniczo umiejscowione miejsc do odpoczynku wśród Stawów Bobrowickich, podczas pieszo - rowerowej wypraw „Pętlą Bobrowicką”
na tzw. „Śniadanisko” w leśnictwie Śliwnik. Wyznaczone jest tu jedno ze stałych miejsc do rozpalania ogniska. - Wiata edukacyjna oraz plantacja nasienna dębu szypułkowego – obiekt wykorzystywany podczas zajęć edukacyjny, prowadzonych przez pracowników nadleśnictwa. Wiata zapewnia komfortowe warunki podczas opadów deszczu
oraz możliwość zorganizowania ogniska na zakończenie zajęć. - Szlak rowerowo - pieszy „Bobrowianka” miejsce przeznaczone dla wszystkich amatorów rowerowych i pieszych wycieczek po lesie. Szlak długości ponad 6 km zaczynający swoją trasę nad Zalewem Małomickim, następnie biegnącym wzdłuż malowniczo położonego dorzecza Bobru aż nad tamę nad rzeką Bóbr, z kolejnym miejscem wyznaczonym do stałego rozpalania ogniska.
Najnowsze aktualności
Akcja ratunkowa
Akcja ratunkowa
W konsekwencji długotrwałej suszy, która spowodowała obniżenie poziomu wody w zbiorniku położonym przy „Pętli Bobrowickiej”, a tym samym zagroziła setkom ryb, odwiedzający 15 sierpnia br. okolicę stawów Szymon Jóźwiak-mieszkaniec Szprotawy, zainicjował „akcję ratunkową”.
Niejako "równolegle", w środę 15 sierpnia br., przyrodnik z Przemkowa poinformował pracownika Nadleśnictwa Szprotawa o zaistniałej sytuacji, w wyniku czego dyżurujący pracownik jednostki Lasów Państwowych dokonał monitoringu sprawy. Nieocenioną pomoc okazała grupa ze Straży Wędkarskiej. W wyniku czynnego zaangażowania ochotników odłowiono część ryb, które zostały przewiezione do zalewu na Bobrze.
W dniu dzisiejszym (16 sierpnia br.) „akcja ratunkowa” jest nadal kontynuowana. Od rana, na terenie szprotawskich zbiorników wodnych naprzemiennie pracowali szprotawscy leśnicy wspólnie z zespołem ze Straży Wędkarskiej.
Około południa prace zostały przerwane w związku z wyłowieniem niewybuchu pocisku artyleryjskiego. Powiadomiono policję, w celu zabezpieczenia terenu do momentu przybycia saperów.
Dzięki zaangażowaniu społecznemu, szybkiej interwencji leśników oraz ochotników ze Straży Wędkarskiej, w niespełna 20 godzin od momentu rozpoczęcia „akcji ratunkowej” przez obywateli, udało się uratować większość ryb. Te, które zostały odłowione przez pracowników Nadleśnictwa zostaną wypuszczone do oczek leśnych, w których stale utrzymuje się woda.
Serdeczne podziękowania kierujemy do mieszkańca Szprotawy, który rozpoczął „akcję ratunkową” i rozpowszechnił informację zdobywając „ochotników” do pomocy w odławianiu ryb. Tego typu działania wymagają poświęcenia i są godne uznania!
Z leśnym pozdrowieniem,
Darz Bór!