Aktualności Aktualności

Powrót

I przyszła wiosna radosna

I przyszła wiosna radosna

I przyszła wiosna radosna!

 

21 marca to dzień, na który wszyscy czekają z utęsknieniem - rozpoczyna się kalendarzowa wiosna! Ale to także dzień, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowione w 2012 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych – święto tak ważne szczególnie dla leśników. W tym dniu obchodzimy również Dzień wierzby – drzewa już dzisiaj trochę zapomnianego.

(Fot. Alicja Mrozek)

Corocznie Lasy Państwowe sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż 1000. Dlatego w tym roku już po raz piąty Nadleśnictwo Szprotawa wraz z uczniami Szkoły podstawowej w Gościeszowicach, Szkoły podstawowej nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie oraz delegacją z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Wiechlicach w tym szczególnym dniu posadzili „nowy las” w ramach akcji SADZIMY#.

(Fot. A. Mrozek)

Tegoroczna akcja sadzenia zaplanowana została w leśnictwie Szprotawka. Warunki pogodowe były idealne. W odpowiedniej więźbie, po krótkim instruktarzu, wszyscy uczniowie i opiekunowie z zapałem przystąpili do sadzenia w wyznaczonych miejscach sadzonek buka. Każdy z uczestników chciał mieć swój udział w powstaniu nowego pokolenia lasu. Po „ciężkiej pracy” uczestnicy udali się przygotowany poczęstunek.  

(Fot. H. Pielichowski)

 

Dla każdego z uczestników było to na pewno ciekawe wydarzenie, które umożliwiło im zdobycie nie tylko wiedz teoretycznej ale i praktycznej. Za kilka lat, kiedy wrócą na powierzchnię, na której dzisiaj odnawiali las na pewno przywita ich piękny młodnik a potem szumiący las.

(Fot. A. Mrozek)

Pamiętajmy, że lasów w Polsce przybywa. Obecnie lesistość w Polsce wynosi ok 30% (po II Wojnie Światowej wynosiła 21 %) a w naszym województwie lubuskim to ok. 49%.

(Fot. A. Mrozek)