Wydawca treści Wydawca treści

Zespoły przyrodniczo - krajobrazowe

Zespoły przyrodniczo – krajobrazowe to obszary krajobrazu naturalnego, które wyróżniają się walorami widokowymi lub estetycznymi i z tych względów zostały poddane ochronie.

Właśnie takim wyjątkowym terenem jest Park Słowiański, którego całość zespołu zlokalizowana jest w granicach miasta i gminy Szprotawa i swoim zasięgiem obejmuje 85,74 ha. Powierzchnia terenu w większości porośnięta jest przez grąd o typowej dla tego gatunku strukturze, z wielowiekowymi dąbrowami na czele. Występuje tam również kilkadziesiąt dębów szypułkowych i bezszypułkowych, a kilka z nich uznane jest jako pomniki przyrody.

W skład zespołu wchodzą również wartościowe pod względem przyrodniczym starorzecza, mokradła, bajora i źródliska, które są środowiskiem życia typowych dla takiego środowiska roślin i zwierząt.

Teren wyróżnia się również dzięki olsom bagiennym, które porastają żyzne siedliska o wysokim poziomie wody stojącej. Z cennych zwierząt można spotkać tu żółwia błotnego czy traszkę zwyczajną, które reprezentują gatunki chronione. Obszar jest bogaty w występowanie ptaków, których naliczono tutaj aż 90 gatunków, wśród nich wiele objętych jest ptasią dyrektywą, należą do nich: dzięcioł zielonosiwy, czarny i pstry średni, jarzębatka, muchołówka białoszyja i dzierzba gąsiorek.

Przy odrobinie szczęścia na terenie parku Słowiańskiego można spotkać żółwia błotnego, będącego ściśle chronionym gatunkiem gada. Fot.  Florian Andronache/Fotolia

Krajobraz Parku Słowiańskiego kształtowany jest również przez płynącą tam rzekę Bóbr, która na odcinku Zespołu została zaliczona do rzek górskich.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Potok Sucha
Zespół został wyznaczony uchwałą Nr VII/53/2019 Rady Miejskiej w Szprotawie z dnia 30 kwietnia 2019 r. w sprawie ustanowienia zespołu przyrodniczo - krajobrazowego "Potok Su-cha„ (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2019 r., poz. 1422).
Zgodnie z uchwałą, celem funkcjonowania zespołu jest ochrona szczególnie cennego przełomu potoku o walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych.
Obiekt zajmuje powierzchnię zaledwie 2,87 ha (obejmuje koryto cieku) poza gruntami Nadleśnictwa, ale w ich bezpośrednim sąsiedztwie – ciek wodny płynący przez kompleksy leśne w zarządzie Nadleśnictwa.


Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Potok Sucha (fot. T. Figarski)

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątamy na Pętli Bobrowickiej

Sprzątamy na Pętli Bobrowickiej

Pętla Bobrowicka - oznakowana droga pożarowa nr 26, wyróżniająca się utwardzonym podłożem i dodatkowo opisana kamiennymi drogowskazami z wyrytym napisem "Pętla Bobrowicka”.

Trasa rozpoczyna się w Nowej Koperni i wiedzie w Bory Dolnośląskie. Przechodzi obok zabytkowych Kamiennych Drogowskazów oraz przez Stawy Bobrowickie, nad którymi znajduje się Śniadanisko z drewnianą wiatą, ławkami, stołami i miejscem na bezpieczne ognisko. Utworzono tu dwa użytki ekologiczne: "Łabędzi Staw" i "Żurawie Bagno". Jest to rejon bytowania żurawi oraz miejsce polowań orła bielika. Trasę przecinają Wały Śląskie (najdłuższy obiekt archeologiczny w Polsce). Zakończenie trasy turystycznej znajduje się przy Leśniczówce w Bobrowicach.

Grupa pasjonatów geocachingu i turystyki przy współpracy z Nadleśnictwem Szprotawa w ramach akcji CITO, czyli sprzątania środowiska naturalnego postanowiła zebrać śmieci, które niestety pozostawiają turyści w okolicy stawów. To już kolejna tego typu akcja. W ubiegłym roku już sprzątano okolice Stawów Bobrowickich, las przy Dębie Chrobry w Piotrowicach oraz teren przy Buczynie Szprotawskiej.

Tym razem, w związku z brakiem wody w zbiornikach udało się wysprzątać brzegi stawów, które w normalnych warunkach są niedostępne. Zbierano śmieci przy rowach melioracyjnych, które także w chwili obecnej są suche. Można powiedzieć, że świadomość ekologiczna wzrasta w społeczeństwie. Śmieci udało się zebrać niezbyt dużo, ale niestety były.

Na zakończenie grupa zebrała się na Śniadanisku. Wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że Bory Dolnośląskie są piękne w jesiennej szacie. Naszą akcję wsparli pasjonaci geocachingu z Jeleniej Góry, Lwówka Śląskiego, Polkowic.

Tekst i zdjęcia  – Grzegorz Sasin