Wydawca treści Wydawca treści

Zespoły przyrodniczo - krajobrazowe

Zespoły przyrodniczo – krajobrazowe to obszary krajobrazu naturalnego, które wyróżniają się walorami widokowymi lub estetycznymi i z tych względów zostały poddane ochronie.

Właśnie takim wyjątkowym terenem jest Park Słowiański, którego całość zespołu zlokalizowana jest w granicach miasta i gminy Szprotawa i swoim zasięgiem obejmuje 85,74 ha. Powierzchnia terenu w większości porośnięta jest przez grąd o typowej dla tego gatunku strukturze, z wielowiekowymi dąbrowami na czele. Występuje tam również kilkadziesiąt dębów szypułkowych i bezszypułkowych, a kilka z nich uznane jest jako pomniki przyrody.

W skład zespołu wchodzą również wartościowe pod względem przyrodniczym starorzecza, mokradła, bajora i źródliska, które są środowiskiem życia typowych dla takiego środowiska roślin i zwierząt.

Teren wyróżnia się również dzięki olsom bagiennym, które porastają żyzne siedliska o wysokim poziomie wody stojącej. Z cennych zwierząt można spotkać tu żółwia błotnego czy traszkę zwyczajną, które reprezentują gatunki chronione. Obszar jest bogaty w występowanie ptaków, których naliczono tutaj aż 90 gatunków, wśród nich wiele objętych jest ptasią dyrektywą, należą do nich: dzięcioł zielonosiwy, czarny i pstry średni, jarzębatka, muchołówka białoszyja i dzierzba gąsiorek.

Przy odrobinie szczęścia na terenie parku Słowiańskiego można spotkać żółwia błotnego, będącego ściśle chronionym gatunkiem gada. Fot.  Florian Andronache/Fotolia

Krajobraz Parku Słowiańskiego kształtowany jest również przez płynącą tam rzekę Bóbr, która na odcinku Zespołu została zaliczona do rzek górskich.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Potok Sucha
Zespół został wyznaczony uchwałą Nr VII/53/2019 Rady Miejskiej w Szprotawie z dnia 30 kwietnia 2019 r. w sprawie ustanowienia zespołu przyrodniczo - krajobrazowego "Potok Su-cha„ (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego z 2019 r., poz. 1422).
Zgodnie z uchwałą, celem funkcjonowania zespołu jest ochrona szczególnie cennego przełomu potoku o walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych.
Obiekt zajmuje powierzchnię zaledwie 2,87 ha (obejmuje koryto cieku) poza gruntami Nadleśnictwa, ale w ich bezpośrednim sąsiedztwie – ciek wodny płynący przez kompleksy leśne w zarządzie Nadleśnictwa.


Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Potok Sucha (fot. T. Figarski)

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem #sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem Andrzejem Dudą

Razem #sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem Andrzejem Dudą

W dniu 20 września, kiedy na całym globie rozpoczęło się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w Nadleśnictwie Szprotawa od godziny 10:00 czekały worki na śmieci, rękawice oraz koordynatorzy w poszczególnych miejscach.

W tym samym dniu w pobliżu Broku akcję oficjalnie rozpoczął Prezydent Andrzej Duda, który posprzątał fragment Puszczy Białej.

W akcję na terenie Nadleśnictwa zaangażowały się Szkoły z miejscowości Tomaszowo, Szprotawa, Małomice, Leszno Górne, Sucha Dolna, Nowe Miasteczko oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szprotawie, Urząd Miejski w Szprotawie, Urząd Miejski w Małomicach, ZUZ Szprotawa, ZUZ Żagań. 

Ogólna liczba zainteresowanych wyniosła 352 osoby, dzięki tak dużej frekwencji udało się zebrać 45 m3 odpadów.

Wszystkim chętnym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i włączenie się do akcji przy zbieraniu jak i również przy transporcie odpadów. 

Sprzątanie terenów Parku Słowiańskiego (foto. P. Kowal)

Sprzątanie terenów leśnych okolice Leszna Górnego (foto. P. Chełski)

Sprzątanie terenów leśnych okolice Małomic (foto. B. Zarówny)

Sprzątanie terenów leśnych okolice Krzywczyc (foto. SP w Gościeszowicach)

Sprzątanie terenów leśnych okolice Tomaszowa (foto. M. Biernat)

Tekst: Paweł Kowal