Wydawca treści
Zasoby leśne
Teren Nadleśnictwa Szprotawa obejmuje 18030,38 ha powierzchni leśnej. Większość siedlisk leśnych na terenie Nadleśnictwa to siedliska lasowe mieszane z przewagą sosny. Średni wiek zasobów drzewnych wynosi 58 lat, a przeciętna zasobność na 1 m3/ha wynosi 237.
Udział siedlisk leśnych:
|
Udział gatunków w klasach wieku:
|
Udział gatunków lasotwórczych:
|
|
Przeciętna zasobność drzewostanów:
|
|
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Na terenie podlegającym Nadleśnictwu Szprotawa znajdują się 23 pomniki przyrody, w tym: 17 szt. dębów szypułkowych, sosna pospolita - 1 szt. buka zwyczajnego - 4 szt. jesion wyniosły – 1 szt.
W obrębie Małomice zlokalizowane są następujące gatunki: dąb szypułkowy, buk zwyczajny, sosna pospolita, jasion wyniosły.
W obrębie Szprotawa występuje: dąb szypułkowy, buk zwyczajny.
Najbardziej okazałym pomnikiem przyrody jest Dąb „Chrobry", którego objęto ochroną już w 1966 roku. Jest to najstarszy przedstawiciel tego gatunku w całej Polsce, a jego wiek szacuje się już na około 750 lat. Drzewo rośnie w nieopodal rezerwatu przyrody „Buczyna Szprotawska", w okolicy Piotrowic. Warto wspomnieć, że żołędzie zebrane z tego dębu zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II w 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały rozsadzone po całej Polsce jako tzw. „dęby papieskie", upamiętniające Papieża Polaka.