Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Remont drogi gminnej wiodącej do Pętli Bobrowickiej

Remont drogi gminnej wiodącej do Pętli Bobrowickiej

Nadleśnictwo Szprotawa w ramach wspomagania przez Lasy Państwowe administracji publicznej realizuje zadanie pod nazwą: „Remont odcinka drogi gminnej”.

Celem niniejszej inwestycji jest zaspokojenie funkcji społecznych poprzez wykonanie remontu odcinka drogi umożliwiającej dojazd do urokliwych przyrodniczo kompleksów leśnych znajdujących się w pobliżu tzw. Pętli Bobrowickiej. Kompleks ten jest często odwiedzany przez rowerzystów, spacerowiczów, jak również osoby uprawiające sport w tym między innymi  nordic walking. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie na zlecenie i koszt Gminy, przy współudziale finansowym środków Nadleśnictwa. Całkowita wartość realizacji wspólnego przedsięwzięcia publicznego szacowana jest na kwotę 40.000,00 zł brutto, a udział środków Nadleśnictwa przyjęty jest w wysokości 20.000,00 zł brutto co stanowi 50 %  szacowanej wartości zadania.

Nadleśnictwo Szpotawa w bieżącym roku wyremontowało Pętlę Bobrowicką, co w połączeniu z remontowanym odcinkiem drogi stworzy atrakcyjne trasy do wypoczynku, rekreacji oraz uprawiania sportu dla lokalnej społeczności.