Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja „Sprzątanie świata”

Akcja „Sprzątanie świata”

Las – wspólne dobro, o który każdy z nas musi dbać, a niestety często o tym zapominamy. Skutkiem tego są tony śmieci, które co rocznie są zbierane i wywożone z terenów Lasów Państwowych. Dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową w Małomicach przeprowadziliśmy akcję „Sprzątanie świata” w pobliskim lesie i choć w małym stopniu udało nam się oczyścić otaczający nas świat.

W poniedziałkowe przedpołudnie udaliśmy się do Szkoły Podstawowej w Małomicach, aby tam wraz z uczniami klas I-III pozbierać śmieci w ramach akcji „Sprzątanie świata”.

Po krótkim słowie wstępu i przekazaniu spraw organizacyjnych, przystąpiliśmy do zbierania śmieci w pobliskim lesie. Rozpoczęliśmy od pojedynczych butelek, papierków, puszek, a skończyliśmy na stosie śmieci, które ktoś zostawił przy drodze leśnej. Dzięki pomocy dzieci udało się to wszystko posprzątać i przywrócić pierwotny wygląd. Entuzjazm dzieci i ich zaangażowanie w akcję były godne podziwu.

Udało nam się zebrać zaskakująco dużą liczbę śmieci na tak małym obszarze, który przeszliśmy- około 15 dużych worków foliowych.

Po zakończeniu sprzątania widok czystego lasu wprawił w zachwyt niejednego uczestnika.

Dzięki spotkaniu mieliśmy również okazję zwiększyć świadomość ekologiczną wśród dzieci oraz przybliżyć działania Lasów Państwowych dla środowiska przyrodniczego. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza w przyszłości zaowocuje i takie akcje, jak ta nie będą już potrzebne.


 

Fot. Agata Łosińska, Leszek Lewandowski