Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa znajdują się 3 użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 45,74 ha. Zalicza się do nich:

  • Sowie Bagno – znajduje się w gminie i leśnictwie Małomice i jest to teren podmokły z oczkami wodnymi. Porośnięty jest krzewami i drzewami, takich gatunków jak: dąb, grab, lipa, topola i wierzba. Na terenach występuje także wełnianka pochwowata i wąskolistna oraz rosiczka okrągłolistna.
  • Żurawie Bagno – usytuowane jest w gminie Małomice, w leśnictwie Śliwnik. Jest to bagno z utrzymującą się wodą, będące środowiskiem roślin terenów podmokłych, miejscem łęgów i bytowania ptactwa oraz łowiskiem bielika.
  • Łabędzie Stawy – zlokalizowane są w gminie Małomice i leśnictwie Śliwnik. Obejmują otwartą przestrzeń w zwartym kompleksie leśnym, z roślinnością wysoką wód stojących. Jest to miejsce łęgów i bytowania żurawia, łabędzia niemego i innego ptactwa wodnego, a jednocześnie łowiskiem bielika. 

   Wczesną wiosną użytek ekologiczny Łabędzie Stawy wygląda jak śródleśne jezioro. Fot. Jerzy Wilanowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XI Submisja Drewna Szczególnego

XI Submisja Drewna Szczególnego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze informuje o zbliżającej się XI Submisji Drewna Szczególnego dębowego i jesionowego. Surowiec pochodzi z nadleśnictw: Nowa Sól i  Szprotawa, a obejrzeć go można na terenie leśnictwa Odra (drewno z Nadleśnictwa Nowa Sól) oraz na terenie leśnictwa Jelenin (drewno z Nadleśnictwa Szprotawa) od 02.11.2020 r.

Rozstrzygnięcie Submisji zaplanowano na 17 listopada br. w siedzibie Nadleśnictwa Szprotawa- ul. Henrykowska 1A, 67-300 Szprotawa.

Wszystkie niezbędne informacje, w tym regulamin oraz katalog, znajdą Państwo w załącznikach.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze dysponuje Certyfikatami FSC i PEFC – przyznawanymi w ramach zachowania zasad zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnych praktyk w prowadzonej gospodarce leśnej.

Serdecznie Państwa zapraszamy do wzięcia udziału w zielonogórskiej Submisji.