Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa znajdują się 3 użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 45,74 ha. Zalicza się do nich:

  • Sowie Bagno – znajduje się w gminie i leśnictwie Małomice i jest to teren podmokły z oczkami wodnymi. Porośnięty jest krzewami i drzewami, takich gatunków jak: dąb, grab, lipa, topola i wierzba. Na terenach występuje także wełnianka pochwowata i wąskolistna oraz rosiczka okrągłolistna.
  • Żurawie Bagno – usytuowane jest w gminie Małomice, w leśnictwie Śliwnik. Jest to bagno z utrzymującą się wodą, będące środowiskiem roślin terenów podmokłych, miejscem łęgów i bytowania ptactwa oraz łowiskiem bielika.
  • Łabędzie Stawy – zlokalizowane są w gminie Małomice i leśnictwie Śliwnik. Obejmują otwartą przestrzeń w zwartym kompleksie leśnym, z roślinnością wysoką wód stojących. Jest to miejsce łęgów i bytowania żurawia, łabędzia niemego i innego ptactwa wodnego, a jednocześnie łowiskiem bielika. 

   Wczesną wiosną użytek ekologiczny Łabędzie Stawy wygląda jak śródleśne jezioro. Fot. Jerzy Wilanowski


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jedno drzewo, jedno dziecko

Jedno drzewo, jedno dziecko

10 października 2019 roku w mieście Szprotawa przy powstałym niedawno „Skwerze Czytelników” miała miejsce akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo”.

W akcji wspólnie z Nadleśnictwem Szprotawa uczestniczyli pracownicy Urzędu Miejskiego w Szprotawie oraz uczniowie V klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka.

W pierwszej edycji wydarzenia wzięło udział 20 uczniów, którzy posadzili 5 dębów szypułkowych – potomków „Chrobrego”, którym w najbliższym czasie zostaną nadane imiona. Na terenach zieleni miejskiej w najbliższym czasie zostanie posadzonych łącznie ponad 100 drzew.  

 

Tekst: Paweł Kowal

Zdjęcia: Tadeusz Śliwiński