Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa znajdują się 3 użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 45,74 ha. Zalicza się do nich:

  • Sowie Bagno – znajduje się w gminie i leśnictwie Małomice i jest to teren podmokły z oczkami wodnymi. Porośnięty jest krzewami i drzewami, takich gatunków jak: dąb, grab, lipa, topola i wierzba. Na terenach występuje także wełnianka pochwowata i wąskolistna oraz rosiczka okrągłolistna.
  • Żurawie Bagno – usytuowane jest w gminie Małomice, w leśnictwie Śliwnik. Jest to bagno z utrzymującą się wodą, będące środowiskiem roślin terenów podmokłych, miejscem łęgów i bytowania ptactwa oraz łowiskiem bielika.
  • Łabędzie Stawy – zlokalizowane są w gminie Małomice i leśnictwie Śliwnik. Obejmują otwartą przestrzeń w zwartym kompleksie leśnym, z roślinnością wysoką wód stojących. Jest to miejsce łęgów i bytowania żurawia, łabędzia niemego i innego ptactwa wodnego, a jednocześnie łowiskiem bielika. 

   Wczesną wiosną użytek ekologiczny Łabędzie Stawy wygląda jak śródleśne jezioro. Fot. Jerzy Wilanowski


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Wilk w Lasach Nadleśnictwa Szprotawa

Wilk w Lasach Nadleśnictwa Szprotawa

W ostatnim czasie nasz monitoring zarejestrował wilka, przechadzającego się leśnymi ścieżkami.

Zwierze zostało zarejestrowane kamerą leśną dnia 23 stycznia o godzinie 9.14 w okolicach wsi Szprotawka. Był to jednak nie pierwszy incydent pojawienia się go w naszych lasach - wilka spotyka się tutaj bowiem coraz częściej.

Świadczą o nim głównie ślady pozostawione na śniegu przez tego groźnego osobnika, charakteryzujące się sporym rozmiarem odcisku łapy z wyraźnie odznaczonymi pazurami. 

Wilk spotykany jest w rejonach Nadleśnictwa coraz częściej. <br>Fot. Jerzy Wilanowski

Wilki to jedne z najrzadziej występujących drapieżników w Polsce, podlegające ścisłej ochronie. Zwierzęta te żywią się przede wszystkim ssakami kopytnymi, takimi jak: jelenie, sarny czy dziki, nie gardząc jednak również padliną czy znacznie mniejszymi zwierzętami. Zdarza się, że przy niewielkiej ilości pożywienia mogą zaatakować także zwierzęta hodowlane.