Wydawca treści
Użytki ekologiczne
Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.
Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa znajdują się 3 użytki ekologiczne o łącznej powierzchni 45,74 ha. Zalicza się do nich:
- Sowie Bagno – znajduje się w gminie i leśnictwie Małomice i jest to teren podmokły z oczkami wodnymi. Porośnięty jest krzewami i drzewami, takich gatunków jak: dąb, grab, lipa, topola i wierzba. Na terenach występuje także wełnianka pochwowata i wąskolistna oraz rosiczka okrągłolistna.
- Żurawie Bagno – usytuowane jest w gminie Małomice, w leśnictwie Śliwnik. Jest to bagno z utrzymującą się wodą, będące środowiskiem roślin terenów podmokłych, miejscem łęgów i bytowania ptactwa oraz łowiskiem bielika.
- Łabędzie Stawy – zlokalizowane są w gminie Małomice i leśnictwie Śliwnik. Obejmują otwartą przestrzeń w zwartym kompleksie leśnym, z roślinnością wysoką wód stojących. Jest to miejsce łęgów i bytowania żurawia, łabędzia niemego i innego ptactwa wodnego, a jednocześnie łowiskiem bielika.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
Na terenie podlegającym Nadleśnictwu Szprotawa znajdują się 23 pomniki przyrody, w tym: 17 szt. dębów szypułkowych, sosna pospolita - 1 szt. buka zwyczajnego - 4 szt. jesion wyniosły – 1 szt.
W obrębie Małomice zlokalizowane są następujące gatunki: dąb szypułkowy, buk zwyczajny, sosna pospolita, jasion wyniosły.
W obrębie Szprotawa występuje: dąb szypułkowy, buk zwyczajny.
Najbardziej okazałym pomnikiem przyrody jest Dąb „Chrobry", którego objęto ochroną już w 1966 roku. Jest to najstarszy przedstawiciel tego gatunku w całej Polsce, a jego wiek szacuje się już na około 750 lat. Drzewo rośnie w nieopodal rezerwatu przyrody „Buczyna Szprotawska", w okolicy Piotrowic. Warto wspomnieć, że żołędzie zebrane z tego dębu zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II w 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały rozsadzone po całej Polsce jako tzw. „dęby papieskie", upamiętniające Papieża Polaka.