Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Plan urządzania lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plany dla Lasów Państwowych wykonują specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu wykonuje się dokładną inwentaryzację zasobów leśnych  i ocenia stan lasu.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu zawiera m.in.:

  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi),

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

  • program ochrony przyrody.

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obecny Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Szprotawa obowiązuje na okres od 01.01.2021r. do 31.12.2030r. i można zapoznać się z nim na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

 



Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ocalony młody jeleń

Ocalony młody jeleń

Dzięki postawie obywatelskiej mieszkańca Śliwnika i niezwłocznej reakcji służb w Nadleśnictwie Szprotawa został uratowany młody jeleń.

W dniu 01.02.2020 r., nadleśnictwo otrzymało od miejscowego myśliwego z Koła Łowieckiego „Daniel” Szprotawa zgłoszenie z informacją, że na stawie hodowlanym, w obszarze OHZ Nadleśnictwa Szprotawa na terenie zamarzniętego zbiornika wodnego, znajduje się jeleń-cielę.  

Pracownicy nadleśnictwa zastali młode zwierzę w odległości ok. 140 m od brzegu zbiornika. Niezwłocznie zawiadomiono straż pożarną, która bardzo szybko podjęła akcję ratunkową.


Młody jeleń na zamarzniętym stawie ok. 140 m od brzegu zbiornika (fot. Michalina Biernat)

Strażacy z PSP Szprotawa ściągnęli zwierzę z zamarzniętego stawu w niespełna godzinę.
Na szczęście okazało się, że młody jeleń nie doznał uszczerbku na zdrowiu, więc został wypuszczony do lasu.

Dzięki postawie myśliwego, zaangażowaniu leśniczego i podleśniczego ds. łowieckich
oraz  sprawnej akcji ratunkowej  przeprowadzonej przez szprotawskich strażaków udało się uratować jelenia.

Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy za podjęcie działań ratunkowych!!!


Zwierzę zostało bezpiecznie przetransportowane ze zbiornika na ląd w sankach strażackich (fot. Michalina Biernat)


Ocalony jeleń nie doznał uszczerbku na zdrowiu i został wypuszczony na wolność (fot. Michalina Biernat)