Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Plan urządzania lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plany dla Lasów Państwowych wykonują specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak: struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu wykonuje się dokładną inwentaryzację zasobów leśnych  i ocenia stan lasu.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu zawiera m.in.:

  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi),

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,

  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,

  • program ochrony przyrody.

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obecny Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Szprotawa obowiązuje na okres od 01.01.2021r. do 31.12.2030r. i można zapoznać się z nim na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

 



Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IX submisja drewna szczególnego

IX submisja drewna szczególnego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze wraz z Nadleśnictwami: Nowa Sól, Szprotawa oraz Zielona Góra zaprasza do udziału w IX Submisji Drewna Szczególnego

  • Oględziny drewna odbywać się będą na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól – leśnictwo Odra -współrzędne : X-51.783230; Y 15.781958 oraz Szprotawa - leśnictwie Jelenin: X - 51.6476; Y-15.3998 od dnia 12.11.2019 r. w godz. od 7:00 do 15:00.
  • Termin składania ofert w siedzibie Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Zielonej Górze upływa dnia 19.11.2019r. o godz. 9.30.
  • Publiczne otwarcie ofert nastąpi w dniu 19.11.2019 r. o godz. 10:00 w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.


    Na submisję wystawia się następujące ilości drewna pochodzącego z:

    Nadleśnictwa Nowa Sól

    Nadleśnictwa Szprotawa

    Nadleśnictwo Zielona Góra 

    DĄB   - ok. 782 m3     

    JESION – ok. 0,80 m3      

    DĄB   - ok. 350 m3         

    DĄB   - ok. 106 m3

     

                                                                                       

    Katalog Submisji Drewna Szczególnego wraz z Regulaminem Submisji otrzymać można w siedzibie Nadleśnictw lub pobrać ze stron: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Nadleśnictw:

    www.zielonagora.lasy.gov.pl

    www.nowasol.zielonagora.lasy.gov.pl

    www.szprotawa.zielonagora.lasy.gov.pl

     

    Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo zmiany ilości oferowanego surowca jak i unieważnienie submisji bez podania przyczyny.

     

    Upoważnionymi do udzielania informacji o submisji są przedstawiciele Nadleśnictw:

    Szprotawa:

    - Mariusz Chrupałła - tel. 604 777 205

    - Alicja Mrozek- tel. 503 850 566

    Nowa Sól:

    - Bronisław Wartecki –tel. 607 655 868

    - Mateusz Czerniawski- tel. 603 791 638

        Zielona Góra

        - Rafał Ozimiński -tel. 500 086 239

        - Anna Wajman -tel. 535 086 116