Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

+48 666 329 597 Paweł Kowal

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja „Sprzątanie świata”

Akcja „Sprzątanie świata”

Las – wspólne dobro, o który każdy z nas musi dbać, a niestety często o tym zapominamy. Skutkiem tego są tony śmieci, które co rocznie są zbierane i wywożone z terenów Lasów Państwowych. Dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową w Małomicach przeprowadziliśmy akcję „Sprzątanie świata” w pobliskim lesie i choć w małym stopniu udało nam się oczyścić otaczający nas świat.

W poniedziałkowe przedpołudnie udaliśmy się do Szkoły Podstawowej w Małomicach, aby tam wraz z uczniami klas I-III pozbierać śmieci w ramach akcji „Sprzątanie świata”.

Po krótkim słowie wstępu i przekazaniu spraw organizacyjnych, przystąpiliśmy do zbierania śmieci w pobliskim lesie. Rozpoczęliśmy od pojedynczych butelek, papierków, puszek, a skończyliśmy na stosie śmieci, które ktoś zostawił przy drodze leśnej. Dzięki pomocy dzieci udało się to wszystko posprzątać i przywrócić pierwotny wygląd. Entuzjazm dzieci i ich zaangażowanie w akcję były godne podziwu.

Udało nam się zebrać zaskakująco dużą liczbę śmieci na tak małym obszarze, który przeszliśmy- około 15 dużych worków foliowych.

Po zakończeniu sprzątania widok czystego lasu wprawił w zachwyt niejednego uczestnika.

Dzięki spotkaniu mieliśmy również okazję zwiększyć świadomość ekologiczną wśród dzieci oraz przybliżyć działania Lasów Państwowych dla środowiska przyrodniczego. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza w przyszłości zaowocuje i takie akcje, jak ta nie będą już potrzebne.


 

Fot. Agata Łosińska, Leszek Lewandowski