Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Remont drogi gminnej wiodącej do Pętli Bobrowickiej

Remont drogi gminnej wiodącej do Pętli Bobrowickiej

Nadleśnictwo Szprotawa w ramach wspomagania przez Lasy Państwowe administracji publicznej realizuje zadanie pod nazwą: „Remont odcinka drogi gminnej”.

Celem niniejszej inwestycji jest zaspokojenie funkcji społecznych poprzez wykonanie remontu odcinka drogi umożliwiającej dojazd do urokliwych przyrodniczo kompleksów leśnych znajdujących się w pobliżu tzw. Pętli Bobrowickiej. Kompleks ten jest często odwiedzany przez rowerzystów, spacerowiczów, jak również osoby uprawiające sport w tym między innymi  nordic walking. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie na zlecenie i koszt Gminy, przy współudziale finansowym środków Nadleśnictwa. Całkowita wartość realizacji wspólnego przedsięwzięcia publicznego szacowana jest na kwotę 40.000,00 zł brutto, a udział środków Nadleśnictwa przyjęty jest w wysokości 20.000,00 zł brutto co stanowi 50 %  szacowanej wartości zadania.

Nadleśnictwo Szpotawa w bieżącym roku wyremontowało Pętlę Bobrowicką, co w połączeniu z remontowanym odcinkiem drogi stworzy atrakcyjne trasy do wypoczynku, rekreacji oraz uprawiania sportu dla lokalnej społeczności.