Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem #sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem Andrzejem Dudą

Razem #sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem Andrzejem Dudą

W dniu 20 września, kiedy na całym globie rozpoczęło się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w Nadleśnictwie Szprotawa od godziny 10:00 czekały worki na śmieci, rękawice oraz koordynatorzy w poszczególnych miejscach.

W tym samym dniu w pobliżu Broku akcję oficjalnie rozpoczął Prezydent Andrzej Duda, który posprzątał fragment Puszczy Białej.

W akcję na terenie Nadleśnictwa zaangażowały się Szkoły z miejscowości Tomaszowo, Szprotawa, Małomice, Leszno Górne, Sucha Dolna, Nowe Miasteczko oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szprotawie, Urząd Miejski w Szprotawie, Urząd Miejski w Małomicach, ZUZ Szprotawa, ZUZ Żagań. 

Ogólna liczba zainteresowanych wyniosła 352 osoby, dzięki tak dużej frekwencji udało się zebrać 45 m3 odpadów.

Wszystkim chętnym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i włączenie się do akcji przy zbieraniu jak i również przy transporcie odpadów. 

Sprzątanie terenów Parku Słowiańskiego (foto. P. Kowal)

Sprzątanie terenów leśnych okolice Leszna Górnego (foto. P. Chełski)

Sprzątanie terenów leśnych okolice Małomic (foto. B. Zarówny)

Sprzątanie terenów leśnych okolice Krzywczyc (foto. SP w Gościeszowicach)

Sprzątanie terenów leśnych okolice Tomaszowa (foto. M. Biernat)

Tekst: Paweł Kowal