Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Stosownie do treści art. 40 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, „pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Na terenie Lasów Państwowych, według stanu na 2017 r., znajdowało się 10 294, z czego 8,8 tys. stanowiły drzewa, a niemal 1500 grupy drzew. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze jest ich 446.

Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi, na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa znajdują się 23 pomniki przyrody. Są to głównie pojedyncze drzewa lub ich grupy, a także jeden głaz narzutowy.

Najbardziej okazałym pomnikiem przyrody jest Dąb Chrobry, którego objęto ochroną już w 1966 roku. Był to najstarszy przedstawiciel tego gatunku w całej Polsce, a jego wiek szacowano na około 750 lat. Drzewo znajduje się nieopodal rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska, w okolicy Piotrowic. Niestety, 18 listopada 2014 r. Chrobry został podpalony przez nieustalonego sprawcę. Choć pożar był dotkliwy i trudny do ugaszenia, drzewo go przeżyło. Finalnie drzewo obumarło. Warto dodać, że żołędzie zebrane z tego dębu zostały w 2004 r. poświęcone przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały rozsadzone w całej Polsce jako tzw. „dęby papieskie", upamiętniające Papieża Polaka.


Dąb Chrobry w 2020 r., oddz. 110m, l-ctwo Szprotawka (fot. T. Figarski)

Ciekawostki na temat dębu "Chrobry"


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja w ochronie przeciwpożarowej lasu

Akcja w ochronie przeciwpożarowej lasu

Od 16.03.2022r. w Nadleśnictwie Szprotawa trwa bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej lasu.

W związku z realizowaną akcją, lasy Nadleśnictwa Szprotawa w okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego będą monitorowane z wież obserwacyjnych, a w terenie prowadzone będą regularne patrole.

Nadleśnictwo Szprotawa zaliczane jest do I kategorii zagrożenia pożarowego. Do najczęstszych przyczyn występowania pożarów na terenie Nadleśnictwa zalicza się: celowe podpalenia, nieostrożność ludzi oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Skutkuje to nie tylko stratami przyrodniczo – środowiskowymi, ale również materialnymi, w przypadku kiedy ogień dotrze do gospodarstw okolicznych miejscowości.

Aby do tego nie dopuścić, apelujemy o ostrożne obchodzenie się z ogniem oraz nie wypalanie traw!

Wszystkie przypadki pojawienia się ognia na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Szprotawa, prosimy zgłaszać do Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego w Szprotawie:

tel.: +48 68 376 25 69 LUB +48 68 376 33 79 wew.126 (nr wew. można wybrać od razu po zgłoszeniu centrali)

tel. kom +48 792 554 333, 666 329 597

e-mail pad.szprotawa@zielonagora.lasy.gov.pl

Wszystkie niepokojące sytuacje na terenie lasów można zgłaszać również na PAD oraz pod numerem 666 329 597.