Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Szprotawa położone jest w województwie lubuskim, na obszarze dwóch powiatów – żagańskiego i nowosolskiego. Składa się z dwóch obrębów leśnych – Szprotawy i Małomic. Jest jednym z 20 nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Nadleśnictwo Szprotawa leży na terenie V Śląskiej Krainy przyrodniczo – leśnej, w regionie klimatycznym Krainy Wielkich Dolin.  Dzieli się na dwa obręby leśne oraz 11 leśnictw. Posiada również własną szkółkę leśną, a także Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

 

Obręb leśny Małomice obejmuje leśnictwa: Jelenin, Nowe Miasteczko, Długie, Witków, Stara Kopernia, Zagóra, Małomice, zaś obręb Szprotawa leśnictwa: Szprotawka, Krzywczyce, Śliwnik i Leszno Górne.

W zasięgu działania Nadleśnictwa znajdują się trzy miasta: Szprotawa, Małomice i Nowe Miasteczko. Obręb Szprotawa jako część Borów Dolnośląskich składa się głównie z dwóch dużych kompleksów leśnych (powyżej 2000 ha), natomiast obręb Małomice - z ponad 300.

O wyjątkowo dużym jego rozdrobnieniu świadczy występowanie aż 106 kompleksów do 1 ha i 114 kompleksów od 1,01 ha do 5,00 ha.

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody – „Annabrzeskie Wąwozy" oraz „Buczyna Szprotawska", a w mieście Szprotawa -  zespół przyrodniczo-krajobrazowy Park Słowiański


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jesień

Jesień

Ostatnie ciepłe dni zachęciły czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 ze Szprotawy do odwiedzenia lasu na terenie Nadleśnictwa Szprotawa.

Na początku przedstawiliśmy młodzieży Dęba Chrobrego - największy w Polsce dąb szypułkowy.

Z Piotrowic przejechaliśmy na Szkółkę Leśną w Krzywczycach. Tam pokazaliśmy 4c i 4e gdzie las ma swój początek.

Najwięcej zalesień wykonujemy wiosną, ale jesień to także czas sadzenia lasu.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć sadzonki przygotowane do wyjazdu na nowozakładane uprawy leśne.

A za szkółką, oprócz polskich drzew – sosny, świerka, jodły i modrzewia – gatunek obcy – daglezja.

Czym pachną daglezjowe igły?

Po obejrzeniu gęsto rosnących sadzonek na szkółkowych kwaterach poszliśmy na spacer na uprawę założoną tej wiosny. Na powierzchni dzieci zobaczyły w jakiej odległości należy sadzić od siebie drzewa, aby wyrósł z nich las.

Na zakończenie wycieczki kiełbaski upieczone samodzielnie na ognisku smakowały wybornie.

Zapraszamy do współpracy!

 

Tekst: Anita Ciasnocha

Zdjęcia: Konrad Werk