Aktualności
Las do góry nogami
Las do góry nogami
Od 1997 roku w ostatni weekend sierpnia w całej Europie organizowana jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, której celem jest ochrona europejskich populacji nietoperzy. Wokół tych niezwykłych zwierząt powstało wiele legend, przesądów i szkodliwych dla nich mitów.
W rzeczywistości nietoperze to zwierzęta, które potrzebują naszej szczególnej uwagi.
Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy, a w Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe współpracując z różnymi partnerami podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt poprzez budowę specjalnie zaprojektowanych schronień, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk oraz biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.
Nietoperze to jedyne zdolne do aktywnego lotu ssaki, w przeważającej większości prowadzące nocny tryb życia. Ich specyficzną postawę w spoczynku – zwisanie głową w dół – zawdzięczają specjalnej budowie tylnych kończyn.
Typowe nietoperze posiadają wydatne uszy - słuch jest ich podstawowym zmysłem przy orientacji w przestrzeni i zdobywaniu pokarmu (echolokacja). Większość nietoperzy posiada również wystający płat skórny przyrośnięty tylko podstawą do nasady ucha zewnętrznego
tzw. koziołek o rozmaitych kształtach i wielkości, dzięki któremu łatwiej jest oznaczać gatunki.
Większość gatunków nietoperzy żywi się owadami, ale są również gatunki mięsożerne, roślinożerne i owocożerne. Niektóre rośliny takie jak np. mango, dzikie bananowce, kakaowiec właściwy, niektóre kaktusowate) są zapylane przez nietoperze spijające ich nektar. Trzy gatunki nietoperzy z Ameryki Południowej odżywiają się krwią ptaków i ssaków.
Mity i ciekawostki:
- Nietoperze nie wplątują się we włosy. Ssaki te posługują się echolokacją, dzięki której świetnie orientują się w otaczającej przestrzeni. Nasza głowa – niezależnie czy ma bujną fryzurę czy też nie – jest dla nich dużą przeszkodą, którą są w stanie szybko wychwycić.
- Polskie nietoperze nie piją krwi. Są na świecie gatunki, tzw. wampiry, które odżywiają się wyłącznie krwią innych zwierząt. Występują głównie w Ameryce Południowej.
- Nietoperze nie są dla nas zagrożeniem, lecz jak każde zwierzę potrafią się bronić. Ugryzienie tych ssaków nie wyrządzi dużych obrażeń, ale należy unikać dotykania ich gołą ręką.
- Każde zwierzę podczas swojego wypoczynku szuka bezpiecznej kryjówki. Nietoperze upodobały sobie miejsca trudno dostępne dla drapieżników np. wysokie stropy jaskiń. Zwisają głową w dół dlatego, że przednie kończyny przekształcone są w skrzydła i służą do lotu aktywnego, a więc jedyną opcją zawiśnięcia jest złapanie się tylnymi łapkami.
Zachęcamy do obserwacji tych ciekawych i fascynujących ssaków szczególnie
w tegoroczną Noc Nietoperzy!