Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Szprotawa jest podporządkowane Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, sprawującej nadzór nad lasami należącymi do 20 nadleśnictw. Składa się z 2 obrębów leśnych, a dzieli na 11 leśnictw, posiada własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Schemat organizacyjny Nadleśnictwa Szprotawa

Nadleśniczy – Kieruje pracą wszystkich pracowników nadleśnictwa i zgodnie z Ustawą O Lasach, samodzielnie prowadzi gospodarkę leśną na podstawie planu urządzania lasu, bezpośrednio zarządza lasami i gruntami. Reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego -  kontroluje sferę produkcyjną w Nadleśnictwie, kieruje działem gospodarki leśnej oraz pracą leśniczych. Ściśle współpracuje z Inżynierem Nadzoru.

Inżynier Nadzoru – sprawuje kontrolę funkcjonalną całokształtu działalności Nadleśnictwa według prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych. Kontroluje sferę zabezpieczenia przeciw pożarowego oraz przestrzegania przepisów BHP.

Główny Księgowy – jest odpowiedzialny i wykonuje zadania w zakresie finansów i  księgowości prowadzonej w Nadleśnictwie. Sprawuje również wewnętrzną kontrolę nad dokumentami finansowo – księgowymi nadzoruje pracę działu finansowo – księgowego.

Posterunek Straży Leśnej -  komórka odpowiedzialna za zwalczanie wykroczeń i przestępstw z zakresu szkodnictwa leśnego oraz ochroną mienia Skarbu Państwa.

Stanowisko ds. pracowniczych – osoba odpowiedzialna za wszelkie sprawy kadrowe w Nadleśnictwie.

Stanowisko administratora systemu – osoba pełniąca obowiązki Administratora Bezpieczeństwa Informacji – odpowiada za bezpieczeństwo danych w systemie informatycznym.

Stanowisko do spraw BHP – stanowisko odpowiedzialne za koordynację oraz kontrolę przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w Nadleśnictwie.

Nadleśnictwo Szprotawa swoim zasięgiem obejmuje 11 leśnictw.

W skład obrębu Szprotawa wchodzą: Szprotawka, Krzywczyce, Śliwnik, Leszno Górne.

Obręb leśny Małomice obejmuje: Jelenin, Nowe Miasteczko, Długie, Witków, Stara Kopernia, Zagóra, Małomice.

Nadleśnictwo posiada również własną Szkółkę Leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy do Leśnej Osady

Zapraszamy do Leśnej Osady

Zapraszamy do poszukiwania ciekawostek przyrodniczych w "Leśnej Osadzie". To tu leśna edukacja stanie się niezapomnianą przygodą.

Zielonogórscy leśnicy w niedzielę 3 czerwca br., podczas "Festynu Lotniczego z Okazji Dnia Dziecka" organizowanego wspólnie z Areoklubem Ziemi Lubuskiej i UM Zielona Góra z okazji Dnia Dziecka, przygotują las atrakcji.
Jak rośnie las, kto w nim mieszka i jak ważną rolę pełni on w naszym życiu?- to tylko ogólny temat naszej oferty "Leśnej Osady", którą zbuduje ponad 100 osobowy zespół pracowników Lasów Państwowych. Na odwiedzających czekać będzie szeroka oferta gier i zabaw, wiele warsztatów tematycznych, a także prelekcji przyrodniczych oraz ciekawe konkursy.

Już od godz. 1200 gości przywitają „leśne smoki” z Ośrodka Transportu Leśnego w Świebodzinie, czyli maszyny wielooperacyjne z naszego Parku maszyn leśnych.
Następnie, zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Punktu informacyjnego Lasów Państwowych, w celu zapoznania się z ofertą tematyczną leśnego przedsiemwzięcia. To tutaj nasi goście, świętujący Dzień Dziecka, będą mogli m.in. otrzymać indeks przyjaciela przyrody, uzyskać informacje co należy zrobić, aby zdobyć medal „Przyjaciela przyrody” oraz zostaną zaznajomieni z zasadami przygotowanych przez leśników konkursów.

W programie, wspólnie z partnerami zaplanowaliśmu nie tylko zajęcia edukacyjno- przyrodnicze, ale również wiele atrakcji, np. uczniowie Technikum Leśnego w Rogozińcu zaprezentują ptactwo łowne na stoisku pn. Nauka o lesie, a myśliwi z Zarządu Okręgowego PZŁ w Zielonej Górze, poza wspólnie prowadzonymi prelekcjami na temat zwierząt leśnych coraz częściej spotykanych w mieście, będą prowadzili warsztaty plastyczne związane z tym zagadnieniem. Na stoisku Pszczoły w lesie rodzina pszczelarska z Miodowego Spichlerza nie tylko zaprezentuje swoje produkty i zapozna ze smakiem wiosennego miodu, ale również w formie pokazu bartniczego uatrakcyjni ofertę „Leśnej Osady”.

Ponadto, w ramach udziału w konkursie organizowanym na stoisku związanym z pracą leśnika „wczoraj”, będzie można otrzymać „drewniany bon”, uprawniający uczestników wydarzenia do skorzystania z warsztatów technicznych, w ramach których leśnicy wspólnie z żarską stolarnią Jana Liberdy będą budowali Ptasie domki. Przedsięwzięcie leśników będzie również wspierane przez zielonogórskie drużyny Związku Harcerstwa Polskiego, które zawsze okazują chęć wspólnego działania, zwłaszcza w aspekcie propagowania wiedzy na temat przyrody.

Sport w lesie, konkursy i gry przyrodnicze, zajęcia edukacyjne dające możliwość zdobycia wiedzy o roślinach i zwierzętach, szereg warsztatów oraz prezentacja gospodarki leśnej- jako tradycyjnej i jednocześnie innowacyjnej gałęzi gospodarki narodowej to bardzo ogólny zarys oferty tematycznej „Leśnej Osady”.   

Więcej szczegółów dotyczących "Leśnej Osady" znajduje się w opisie wydarzenia, utworzonego na naszym profilu społecznościowym Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej w Jeziorach Wysokich.

Zapraszamy do rodzinnego odwiedzenia Leśnej Osady!

Leśnicy zielonogórscy

 

Szczegóły na temat dojazu dostępne na stronie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej  (link).