Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Szprotawa jest podporządkowane Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, sprawującej nadzór nad lasami należącymi do 20 nadleśnictw. Składa się z 2 obrębów leśnych, a dzieli na 11 leśnictw, posiada własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Schemat organizacyjny Nadleśnictwa Szprotawa

Nadleśniczy – Kieruje pracą wszystkich pracowników nadleśnictwa i zgodnie z Ustawą O Lasach, samodzielnie prowadzi gospodarkę leśną na podstawie planu urządzania lasu, bezpośrednio zarządza lasami i gruntami. Reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz.

Zastępca Nadleśniczego -  kontroluje sferę produkcyjną w Nadleśnictwie, kieruje działem gospodarki leśnej oraz pracą leśniczych. Ściśle współpracuje z Inżynierem Nadzoru.

Inżynier Nadzoru – sprawuje kontrolę funkcjonalną całokształtu działalności Nadleśnictwa według prawidłowości wykonywania czynności gospodarczych. Kontroluje sferę zabezpieczenia przeciw pożarowego oraz przestrzegania przepisów BHP.

Główny Księgowy – jest odpowiedzialny i wykonuje zadania w zakresie finansów i  księgowości prowadzonej w Nadleśnictwie. Sprawuje również wewnętrzną kontrolę nad dokumentami finansowo – księgowymi nadzoruje pracę działu finansowo – księgowego.

Posterunek Straży Leśnej -  komórka odpowiedzialna za zwalczanie wykroczeń i przestępstw z zakresu szkodnictwa leśnego oraz ochroną mienia Skarbu Państwa.

Stanowisko ds. pracowniczych – osoba odpowiedzialna za wszelkie sprawy kadrowe w Nadleśnictwie.

Stanowisko administratora systemu – osoba pełniąca obowiązki Administratora Bezpieczeństwa Informacji – odpowiada za bezpieczeństwo danych w systemie informatycznym.

Stanowisko do spraw BHP – stanowisko odpowiedzialne za koordynację oraz kontrolę przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w Nadleśnictwie.

Nadleśnictwo Szprotawa swoim zasięgiem obejmuje 11 leśnictw.

W skład obrębu Szprotawa wchodzą: Szprotawka, Krzywczyce, Śliwnik, Leszno Górne.

Obręb leśny Małomice obejmuje: Jelenin, Nowe Miasteczko, Długie, Witków, Stara Kopernia, Zagóra, Małomice.

Nadleśnictwo posiada również własną Szkółkę Leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II edycja akcji #sadziMY

II edycja akcji #sadziMY

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Sadzonki będą rozdawane 18 września br. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek. Na terenie zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych będzie można bezpłatnie otrzymać sadzonki od godz. 9:00 przy siedzibie:

- biura Regionalnej Dyrekcji Laśów Państwowych w Zielonej Górze przy ul. Kazimierza Wielkiego 24a,

- zielonogórskich nadleśnictw - wg informacji zawartych na stronach internetowych poszczególnych jednostek ogranizacyjnych LP.

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.


Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew.