Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Poszerzanie świadomości przyrodniczo – ekologicznej wśród mieszkańców pobliskich terenów, a w szczególności dzieci i młodzieży szkolnej jest istotnym elementem realizowanym w ramach działalności Nadleśnictwa Szprotawa. Pracownicy organizują spotkania w szkołach i przedszkolach, a także angażują się w przygotowanie stoisk edukacyjnych na różnych imprezach plenerowych.

Kształtowanie postaw społecznych, sprzyjających odpowiedzialnemu korzystaniu
z zasobów leśnych oraz poszerzanie świadomości przyrodniczo-ekologicznej wśród mieszkańców pobliskich terenów, dzieci i młodzieży szkolnej to cele jakie stawiają sobie
i realizują pracownicy Nadleśnictwa Szprotawa podczas spotkań edukacyjnych. Chcemy inspirować do szacunku dla natury i promować odpowiedzialne korzystanie z zasobów leśnych, dbając o nasze środowisko naturalne dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Przez cały rok w nadleśnictwie organizowane są lekcje terenowe bądź kameralne spotkania
 w obiektach leśnych i szkolnych, pełne ciekawostek które są dostosowane do różnych grup wiekowych. Oto niektóre z miejsc, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne:

  • Malownicze "Stawy Bobrowickie” z bogactwem flory i fauny leśnej, stanowią doskonałe otoczenie do przeprowadzania zajęć terenowych.
  • Trasa pieszo-rowerowa "Pętla Bobrowicka" z postojem na "Śniadanisku"  - miejsce idealne dla tych, którzy lubią łączyć aktywność  fizyczną z  wyprawą do lasu oraz nauką
    i relaksem blisko natury.
  • Wiaty edukacyjne oraz plantacja nasienna dębu szypułkowego – to miejsca, gdzie odbywają się prelekcje oraz praktyczne zajęcia.
  • Rezerwaty przyrody "Buczyna Szprotawska" i "Annabrzeskie Wąwozy" oferują unikalne możliwości poznawania przyrody w jej naturalnym środowisku.
  • "Pętla Wiewióra" i Pomnik Przyrody "Dąb Chrobry" – lokalne bogactwo przyrodnicze
    i dziedzictwo historyczne, inspirujące do nauki i szacunku dla przyrody.

Nadleśnictwo Szprotawa podejmuje także działania i projekty edukacyjne.
Leśna Osada nadleśnictwa odwiedza różne miejsca – lokalnie i w regionie, uczestnicząc
w przedsięwzięciach otwartych, zaciekawiając przyrodą i dzieląc się swoimi pasjami w formie punktów edukacyjnych. Współpracując z innymi podmiotami oraz jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych, prowadzone są przedsięwzięcia, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży,
w głównej mierze we współpracy z placówkami szkolnymi.

W ramach działań społecznych, we współpracy z innymi instytucjami, Nadleśnictwo Szprotawa aktywnie uczestniczy w wydarzeniach takich jak:

  • Bieg Dobry jak Chrobry,
  • Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej,
  • Leśny Dzień Dziecka w Nowym Miasteczku,
  • święta lokalne, jak Święto Jagody w Szprotawce, Święto Dyni w Lesznie Górnym,
    Święto Grzyba w Krzywczycach.

Serdecznie zapraszamy zorganizowane grupy zainteresowane udziałem w zajęciach edukacyjnych do wypełnienia formularza dostępnego na naszej stronie internetowej
i przesłania go na adres e-mail:
szprotawa@zielonagora.lasy.gov.pl

Edukacja przyrodnicza i ochrona lasów są kluczowe dla dobra naszej społeczności, dlatego wszystkie działania edukacyjne prowadzone przez leśników są całkowicie bezpłatne.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na „Zielony Klimat”

Zapraszamy na „Zielony Klimat”

W sobotę, 8 maja br. startuje 24. Piknik Naukowy - największe w Europie plenerowe wydarzenie naukowe. W tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze zaprezentuje swój projekt pt. „Zielony Klimat”.

Tegoroczny Piknik Naukowy, organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się w nieco innej formie niż dotychczas. W imprezie może wziąć udział każdy, gdyż wydarzenie odbędzie się online i potrwa do 15 maja 2021 r. „Klimat i My” to tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia. A skoro mowa o klimacie, to i lasu nie zabraknie. Lasy Państwowe od wielu lat są partnerem tego przedsięwzięcia.

Podczas 24. edycji pikniku uczestników zapraszamy do udziału w wirtualnym spacerze. Spotkanie, przygotowane przez zielonogórskich leśników , dbędzie się w najbardziej zalesionym województwie w Polsce, gdzie co drugi hektar stanowi las. Mowa oczywiście
o województwie lubuskim.

Przygotowaliśmy perełki regionu!  
W trakcie siedmiominutowego filmu, uczestnicy wyprawy, wspólnie z Magdą Mikołajczyk - autorką bloga matkojedyna.com i jej rodziną, wyruszą na wycieczkę w leśne ostępy. Projekt będzie prezentowany w strefie rodzinnej, na stronie organizatora wydarzenia, a od 16 maja br. w mediach społecznościowych Lasów Państwowych. Film stanowić także ciekawy materiał dydaktyczny, który może zostać wykorzystany w szkołach. Poza ciekawą historią, bohaterowie zaprezentują piękno, jakie kryją lasy regionu, dziedzictwo kulturowe, przedstawią funkcje lasu,
a także poruszą aspekty ważne dla ochrony klimatu. Pojawią się też leśne wieże – kamienna niczym z bajki, murowana - przypominająca latarnię, z której nie tylko można podziwiać zieloną okolicę, ale również z niej leśnicy monitorują lasy, chroniąc je przed pożarami. Będzie to okazja do zobaczenia „Afryki” – niesamowity widok z drewnianej wieży widokowej, znajdującej się przy utworzonej przez leśników ścieżce geoturystycznej Dawna Kopalnia „Babina”. Ten wyjątkowy teren znajduje się w geoparku „Łuk Mużakowa”, który jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Poza wspaniałymi obiektami przyrodniczymi, bohaterowie filmu odwiedzą także Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich – wyjątkowy obiekt edukacyjny Lasów Państwowych, w pobliżu którego znajduje się królowa wież oraz w arboretum, gdzie rosną wyjątkowe okazy drzew. W „Zielonym Klimacie” nie zabraknie zabawy i wielkich szych…

Film "Zielony Klimat" został zrealizowany na terenie Nadleśnictwa Lipinki i Nadleśnictwa Lubsko
(rzekotka drzewna - fot. Michał Szczepaniak, pozostałe - Ewelina Fabiańczyk)

Projekt został zrealizowany na terenie dwóch zielonogórskich nadleśnictw: Lipinki i Lubsko. Produkcja powstawała z nadzieją, że „Zielony Klimat” będzie filmem, który nie tylko zaprezentuje walory przyrodnicze polskich lasów, przedstawi funkcje lasu, ale także wśród odbiorców wywoła refleksje na temat ochrony klimatu i tego co każdy z nas może zrobić
dla przyrody, dla naszych przyszłych pokoleń. 

"Zielony Klimat" to pomysł na wakacyjną wyprawę. Być może uczestnicy pikniku nie tylko wirtualnie będą chcieli poznać piękno zielonogórskich lasów. Możliwe, że film stanie sie dla nich inspiracją, i po spotkaniu zaplanują podobną wycieczkę w trakcie wakacji, właśnie w ten region. Tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze kryją wiele niespodzianek, które nie sposób pokazać w kilku minutach. W końcu projekt obrazuje rzeczywistą leśną przygodę, a ona polega na nieustannym odkrywaniu „czegoś nowego”.

Więcej szczegółów na temat naszego projektu znajduje na profilu społecznościowym RDLP (link) oraz w wydarzeniu online - na profilu Lasów Państwowych (link). Zachęcamy również do zapoznania się z bogatą ofertą 24 Pikniku Naukowego, która od 8 maja będzie dostępna
na stronie organizatora wydarzenia (link).

Życzymy przyjemności i jak najwięcej "Zielonego Klimatu".
Do zobaczenia w lubuskich lasach!