Wydawca treści
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
Na obszarze Nadleśnictwa Szprotawa znajdują się fragmenty 5 obszarów chronionego krajobrazu. Zalicza się do nich:
- „Dolina Bobru" – to korytarz ekologiczny rangi krajowej, o powierzchni 1376,15ha, z czego 706,65 ha znajduje się w zarządzie Nadleśnictwa Szprotawa. Obejmuje 3 gminy: Żagań, Małomice oraz Szprotawę. Większą część tego obszaru zajmuje zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Park Słowiański", który wyróżnia się ze względu na swoje walory widokowe. Wkomponowany jest on w krajobraz wykształconej we wczesnym holocenie pradoliny rzeki Bóbr, osiągającą miejscami szerokość nawet do 2 km oraz charakteryzującą się osobliwym mikroklimatem. Większość terenu porośnięta jest przez grąd o typowej strukturze i składzie florystycznym. Największe siedliska leśne terenu stanowią wiekowe dąbrowy. W skład Zespołu wchodzą ponadto cenne przyrodniczo starorzecza, bajora, mokradła i źródliska. Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie krajobrazu pradoliny Bobru o wyjątkowych wartościach przyrodniczo – widokowych.
- „Wzgórza Dalkowskie" – rozciągają się one na długości 100 km pomiędzy Wzniesieniami Żarskimi od strony zachodniej, a Obniżeniem Ścinawskim od strony wschodniej. Od strony północnej sąsiadują z Pradoliną Głogowską, na południu z Równiną Szprotawską i Wysoczyzną Lubińską. Obszar jest mało zalesiony, jednak miejscami występują tam ubogie lasy mieszane z sosną i dębem, a na wzniesieniach drzewostany gatunkowe z bukiem, dębem, sosną, jesionem, świerkiem, olszą i brzozą.
- „Dolina Brzeźnicy" – położona jest w gminie Brzeźnica i zajmuje powierzchnię 2542 ha, z czego 10,59 ha podlega pod Nadleśnictwo Szprotawa.
- „Dolina Szprotawki" – powierzchnia całego obszaru zajmuje 5570 ha, a powierzchnia gruntów Nadleśnictwa ponad 2 673,30 ha i obejmuje dwie gminy – Niegosławice i Szprotawę.
- „Bory Dolnośląskie" - zajmują powierzchnię 26223 ha, z czego w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa jest 96,92 ha. Obejmują dwie gminy – Żagań i Małomice oraz leśnictwa Śliwnik, zachodnią część leśnictwa Leszno Górne, leśnictwo Małomice, a także południową część leśnictwa Stara Kopernia i zachodnią część leśnictwa Witków. Bory Dolnośląskie położone są pomiędzy Wzniesieniami Żarskimi, Wzgórzami Dalkowskimi od strony północnej a Pogórzem Izerskim od południa. Od strony wschodniej sąsiadują z Równiną Szprotawską, Wysoczyzną Lubińską, Równiną Legnicką i Chojnowską.
Najnowsze aktualności
„Chrobry” - Wiosna 2020
„Chrobry” - Wiosna 2020
Dąb Chrobry – jeden z najstarszych dębów w Polsce pierwszy raz od ponad 750 lat nie wypuścił liści.
Dąb Chrobry rośnie na terenie Nadleśnictwa Szprotawa w okolicy miejscowości Piotrowice. Szacuje się, że zaczął kiełkować ok. 1250 roku. Dęby słyną z tego, że potrafią przetrwać wiele. Jednak Chrobry doświadczył jeszcze więcej, oprócz tego, że przetrwał wiele wojen, uległ pożarowi. Karygodne zdarzenie, które zgotował drzewu człowiek, miało miejsce prawie 6 lat temu. Nie wiadomo, kto podłożył ogień i po co to zrobił, bo nie można znaleźć żadnej motywacji do tego czynu.
Najmłodsi bardzo często spotykają się w Piotrowicach, aby podziwiać Chrobrego (fot. Krystyna Gałczyńska)
Od tego czasu leśnicy, dzieci z przedszkoli i szkół oraz wielu dorosłych turystów kibicowało drzewu, żeby przetrwało i pokonało straty, których doznało w wyniku pożaru.
Chrobry przed pożarem w pełnej okazałości (fot. Jerzy Wilanowski, archiwum Nadleśnictwa Szprotawa)
Ogień, podłożony w spróchniałym pustym wnętrzu części odziomkowej przeniósł się bardzo szybko na całe drzewo. Chrobry płonął jak pochodnia. Pomimo szybkiej i profesjonalnej akcji gaśniczej (link), opalona została zarówno zewnętrzna strona pnia, jak i jego środkowa część.
Pożar Chrobrego - 18 listopada 2014 r. (archiwum Lasów Państwowych)
Dąb bardzo ucierpiał. Początkowo wypuszczał liście na ¼ konarów. Pozostała część została zniszczona podczas pożaru.
Kroplówka dla Chrobrego - czerwiec 2018 r. (fot. Ewelina Fabiańczyk, RDLP w Zielonej Górze)
Nadleśnictwo Szprotawa podejmowało szereg działań, zwłaszcza w okresie suszy, w celu wzmocnienia kondycji Chrobrego. Dzięki staraniom leśników, m. in. poprzez pobranie zrzezów (ściętych pędów) i rozmnożenie wegetatywne, możliwe było wyhodowanie potomków Chrobrego. W 2019 r. szprotawscy leśnicy, w cieniu znanego w całej Polsce pomnika przyrody, posadzili sześć potomków Dębu Chrobrego. Mamy pewność, że nasze koleje pokolenia będą utrwalać pamięć o tym wspaniałym drzewie.
Potomkowie Chrobrego (fot. Michalina Biernat, Nadleśnictwo Szprotawa)
POLECAMY
Pomniki przyrody (link)
„Legenda Chrobrego (link)
Pożar najstarszego dębu w Polsce (link)
Spłonął Dąb Chrobry (link)
„Chrobry” powstaje z popiołów – pojawiły się pąki (link)
Chrobry nie poddaje się (link)
Chrobry źle znosi upały (link)
Dąb cały czas walczy o przetrwanie po pożarze (link)
Kroplówka dla Chrobrego – 2018 r. (link)
Dąb Chrobry – Wiosna 2019 r. (link)