Położenie

Nadleśnictwo Szprotawa położone jest w województwie lubuskim, na obszarze dwóch powiatów – żagańskiego i nowosolskiego. Składa się z dwóch obrębów leśnych – Szprotawy i Małomic. Jest jednym z 20 nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.Nadleśnictwo Szprotawa położone jest w województwie lubuskim, na obszarze dwóch powiatów – żagańskiego i nowosolskiego. Składa się z dwóch obrębów leśnych – Szprotawy i Małomic. Jest jednym z 20 nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.Nadleśnictwo Szprotawa położone jest w województwie lubuskim, na obszarze dwóch powiatów – żagańskiego i nowosolskiego. Składa się z dwóch obrębów leśnych – Szprotawy i Małomic. Jest jednym z 20 nadleśnictw podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Galeria zdjęć

Krajobraz lasów naszego Nadleśnictwa.

Historia

Nadleśnictwo Szprotawa w swoim dzisiejszym kształcie zostało utworzone Zarządzeniem Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych dnia 1 kwietnia 1993r. Do tego czasu w skład Nadleśnictwa wchodził jeszcze obręb Żagań włączony w 1976r.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo Szprotawa jest podporządkowane Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, sprawującej nadzór nad lasami należącymi do 20 nadleśnictw. Składa się z 2 obrębów leśnych, a dzieli na 11 leśnictw, posiada własną szkółkę leśną oraz Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Współpraca

W roku 2014 Nadleśnictwo Szprotawa zrealizowało projekt pod tytułem "Promocja współpracy transgranicznej Nadleśnictwa Szprotawa Landratsamt Bautzen Kreisforstamt". Partnerem projektu ze strony Saksonii jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt z siedzibą Kamenz.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KOLEJNA WIOSNA DĘBU „CHROBRY”

KOLEJNA WIOSNA DĘBU „CHROBRY”

W listopadzie b.r. od pożaru dębu „Chrobry” miną już trzy lata. Dobrym prognostykiem na przyszłość jest corocznie utrzymujące się ulistnienie na ¼ głównych konarów, na których nie zaobserwowano zewnętrznych oznak chorobowych (ubytki kory, owocniki grzybów).

Również w tym roku żywe konary są ulistnione, a barwa liści oraz ich wielkość napawają optymizmem pod kątem dalszych losów drzewa mimo, iż skala uszkodzeń była bardzo duża, a skutki pożaru dla dębu są nieodwracalne.

Pozostaje nam więc nadal mocno trzymać kciuki za determinację i silną wolę przetrwania „Chrobrego" i przy każdej możliwej okazji odwiedzać ten niesamowity pomnik przyrody.

W celu udostępnienia dla zwiedzających „Chrobrego" w sposób jak najbardziej przystępny, a jednocześnie gwarantujący im bezpieczeństwo, Nadleśnictwo przebudowało infrastrukturę turystyczną.

 W poprzednim roku Nadleśnictwo Szprotawa wykonało nowe ogrodzenie wokół dębu, które ma na celu zabezpieczenie turystów przez ewentualnym upadkiem suchych części obumarłych konarów. Wraz z ogrodzeniem zostały również wykonane i zamontowane ławy i stoły.

W bieżącym roku zostanie postawiona także wiata wraz ze stołem i ławami, która umożliwi wypoczynek w towarzystwie „Chrobrego" również w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych.

 

Tekst: Tomasz Śmigielski