Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie.

Lasy Nadleśnictwa Szprotawa zamieszkiwane są przez wiele gatunków zwierząt – zarówno ssaków i ptaków. Do najważniejszych gatunków zwierząt łownych, zaliczanych do zwierzyny grubej należą występujące w tych lasach jelenie, sarny i dziki. Z ostatnich lat i obserwacji pracujących tu leśników, zakłada się występowanie jeleni w ilości około 400 szt., saren – ok. 2050 szt. oraz dzików – ok. 900 szt. Z dużych drapieżników coraz częściej widziany jest również wilk, spotykany w części należącej do Borów Dolnośląskich.

Jeleń to typowy przedstawiciel zwierzyny grubej. Fot. Mateusz Kozdęba

Zwierzyna drobna reprezentowana jest przez 15 gatunków łownych, a 6 z nich to gatunki występujące tutaj dość licznie. Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa najwięcej jest zajęcy i lisów, ale występują tu również borsuki, kuny, jenoty, tchórze czy piżmaki. 

Do najczęściej spotykanych ptaków na terenie Nadleśnictwa należą z kolei: kaczki, których ilość jest największa ze wszystkich przedstawicieli tej grupy zwierząt. Ponadto kuropatwy, grzywacze oraz gęsi. Nielicznie spotyka się tutaj również słonki i bażanty.

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa, na 10 obwodach łowieckich gospodaruje 9 kół łowieckich. Jeden obwód łowiecki jest wyłączony z wydzierżawienia, a gospodarkę prowadzi na jego terenie Nadleśnictwo. W tym celu utworzono Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Zadaniem kół łowieckich oraz OHZ jest prowadzenie gospodarki łowieckiej, ochrona zwierzyny łownej i gospodarowanie jej zasobami.  

Na potrzeby gospodarki łowieckiej, koła łowieckie i OHZ uprawiają poletka łowieckie, czyli miejsca w lesie lub jego okolicy przeznaczone na uprawę roślin na żer dla zwierzyny. Ma to na celu wzbogacenie diety zwierząt leśnych oraz zmniejszenie szkód powodowanych  przez zwierzynę w uprawach rolnych.

Nadleśnictwo udostępnia poletka łowieckie, czyli miejsca w lesie lub jego okolicy przeznaczone na uprawę roślin na żer dla zwierzyny. Ich liczba wynosi: na gruncie leśnym – 3 szt. o powierzchni 2,32 ha oraz na gruncie nieleśnym – 250 szt. o powierzchni 135,63 ha.

Zapoznaj się z ofertą łowiecką. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na „Wielkie Łowy"

Zapraszamy na „Wielkie Łowy"

Leśna edukacja i edukacja przyrodniczo-łowiecka to jeden z towarzyszących punktów programu wydarzenia, które odbędzie się w ramach dnia edukacyjnego podczas tegorocznych "V Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej".

Na dziedzińcu Pałacu Książęcego w Żaganiu, w niedzielę 14 października br., od godz. 11:00 myśliwi z ZO PZŁ w Zielonej Górze wspólnie z zielonogórskimi leśnikami przeprowadzą grę przyrodniczą dla gości „Wielkich Łowów”.

Ciekawostki przyrodnicze, warsztaty pn. „Darz Bór - zbuduj ptasi domek” i inne zabawy to tylko część atrakcji przygotowanych w "Łowieckim Zaułku" i "Leśnej Osadzie". Smakosze dobrych smaków, pasjonaci psów i melomani muzyki myśliwskiej na pewno mogą liczyć na dzień pozytywnych wrażeń. Więcej szczegółów znajduje się w programie  imprezy.