Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie.

Lasy Nadleśnictwa Szprotawa zamieszkiwane są przez wiele gatunków zwierząt – zarówno ssaków i ptaków. Do najważniejszych gatunków zwierząt łownych, zaliczanych do zwierzyny grubej należą występujące w tych lasach jelenie, sarny i dziki. Z ostatnich lat i obserwacji pracujących tu leśników, zakłada się występowanie jeleni w ilości około 400 szt., saren – ok. 2050 szt. oraz dzików – ok. 900 szt. Z dużych drapieżników coraz częściej widziany jest również wilk, spotykany w części należącej do Borów Dolnośląskich.

Jeleń to typowy przedstawiciel zwierzyny grubej. Fot. Mateusz Kozdęba

Zwierzyna drobna reprezentowana jest przez 15 gatunków łownych, a 6 z nich to gatunki występujące tutaj dość licznie. Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa najwięcej jest zajęcy i lisów, ale występują tu również borsuki, kuny, jenoty, tchórze czy piżmaki. 

Do najczęściej spotykanych ptaków na terenie Nadleśnictwa należą z kolei: kaczki, których ilość jest największa ze wszystkich przedstawicieli tej grupy zwierząt. Ponadto kuropatwy, grzywacze oraz gęsi. Nielicznie spotyka się tutaj również słonki i bażanty.

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa, na 10 obwodach łowieckich gospodaruje 9 kół łowieckich. Jeden obwód łowiecki jest wyłączony z wydzierżawienia, a gospodarkę prowadzi na jego terenie Nadleśnictwo. W tym celu utworzono Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Zadaniem kół łowieckich oraz OHZ jest prowadzenie gospodarki łowieckiej, ochrona zwierzyny łownej i gospodarowanie jej zasobami.  

Na potrzeby gospodarki łowieckiej, koła łowieckie i OHZ uprawiają poletka łowieckie, czyli miejsca w lesie lub jego okolicy przeznaczone na uprawę roślin na żer dla zwierzyny. Ma to na celu wzbogacenie diety zwierząt leśnych oraz zmniejszenie szkód powodowanych  przez zwierzynę w uprawach rolnych.

Nadleśnictwo udostępnia poletka łowieckie, czyli miejsca w lesie lub jego okolicy przeznaczone na uprawę roślin na żer dla zwierzyny. Ich liczba wynosi: na gruncie leśnym – 3 szt. o powierzchni 2,32 ha oraz na gruncie nieleśnym – 250 szt. o powierzchni 135,63 ha.

Zapoznaj się z ofertą łowiecką. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Oferta łowiecka na sprzedaż polowań

Oferta łowiecka na sprzedaż polowań

Oferta łowiecka na sprzedaż polowań, organizowanych przez Nadleśnictwo Szprotawa dla myśliwych oraz towarzyszących im osób kierowanych przez Kupującego, na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Szprotawa, obwód łowiecki nr 216 w sezonie 2021/2022

Więcej informacji pod linkiem:

https://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_zielona_gora/nadl_szprotawa/komunikaty_i_ogloszenia