Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Szprotawa składa się z dwóch obrębów – Szprotawa i Małomice i zarządza w sumie ponad 19 tys. ha powierzchni. Lesistość obszaru wynosi zaledwie 28,2% i jest najniższa w RDLP Zielona Góra. Na lasy Nadleśnictwa składają się lasy gospodarcze, ochronne i rezerwaty.

Ukształtowanie terenu poszczególnych części Nadleśnictwa w większości się od siebie różni. Obszar obejmujący obręb Szprotawa oraz południową część obrębu Małomice posiada słabo urozmaiconą rzeźbę terenu, z kolei północna część obrębu Małomice charakteryzuje się terenami falistymi (morena czołowa), przybierającymi miejscami formę wzgórz.

Budowa geologiczna

Obszar Nadleśnictwa położony jest w zasięgu zlodowacenia Środkowopolskiego w stadiale mazowiecko-podlaskim. Dominują tu utwory geologiczne, pochodzące z okresu Trzeciorzędu i Czwartorzędu, takie jak: piaski i żwiry wodnolodowcowe, piaski i żwiry rzeczne, a także gliny zwałowe spiaszczone. Miejscami na większych powierzchniach występują lokalnie mady rzeczne – gleby powstałe w wyniku materiału naniesionego przez wodę. Większość powierzchni glebowych zajmują gleby bielicowe i rdzawe. 

Z budową geologiczną oraz glebami, ściśle związany jest świat roślinny i zwierzęcy, który składa się na paletę przeróżnych ekosystemów. 

Rodzaje siedlisk leśnych

Siedliska leśne Nadleśnictwa w większości stanowią lasy mieszane i borowe, a najmniejszą ich część zajmują lasy typu łęgowego oraz olsy. Najpopularniejszym występującym gatunkiem jest sosna, która tworzy ekosystem leśny w ponad 60%. Drugim co do częstości występowania gatunkiem jest dąb, a później olcha.

Rośliny i zwierzęta

Tutejsze lasy bogate są w różne gatunki flory i fauny, niektóre będące pod ścisłą lub częściową ochroną. Wyróżnia się ponad 20 gatunków chronionych roślin i porostów, a wśród nich: wełniankę wąskolistną, łuskiewnik różowy, goryczkę wąskolistna, naparstnicę purpurową, kosaciec żółty, widłak jałowcowaty czy brodaczkę zwyczajną. 

Lasy Nadleśnictwa Szprotawa zamieszkiwane są przez wiele chronionych gatunków zwierząt. - łabędź krzykliwy. Fot. Jerzy Wilanowski

Gromada ssaków reprezentowana jest przez: dziki, sarny, jelenie, lisy, jenoty, borsuki, kuny i zające. Lasy Nadleśnictwa Szprotawa obfitują również w cenne gatunki bezkręgowców, z których aż 9 ujętych jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Należą do nich: pijawka lekarska, kozioróg dębosz, jelonek rogacz. Pachnica dębowa, żagnica zielona, czerwończyk nieparek - według Księgi są to gatunki niższego zagrożenia. Poza wymienionymi chronionymi zwierzętami, w lasach Nadleśnictwa można spotkać także: pazia królowej, tygrzyka paskowanego, całą gamę biegaczy, a nawet ciołka matowego.

Poza chronionymi bezkręgowcami, występuje tutaj spora liczba płazów i gadów. Z ciekawszych zwierząt odnotowano: jaszczurkę żyworodną, gniewosza plamistego czy rzekotkę drzewną. 

Ptaki reprezentowane są przez wiele gatunków rzadkich i zagrożonych: bociana czarnego, łabędzia krzykliwego, łęczaka, sóweczkę, włochatkę i dumę Nadleśnictwa  Szprotawa – bielika.

Bielik w trakcie polowania. Fot. Bergringfoto/Fotolia

Nadleśnictwo Szprotawa na mapie.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na Targi Eko Las 2021

Zapraszamy na Targi Eko Las 2021

Ponad 30 ha ekspozycji targowej, innowacje i dynamiczne pokazy, spotkania ze specjalistami, warsztaty i zabawy edukacyjne… to wszystko czeka na uczestników Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska, które odbędą się od 2 do 4 września 2021 r. w Mostkach, na terenie Nadleśnictwa Świebodzin.

XVIII edycja Targów Eko-Las to największe tego typu wydarzenie branży leśnej w Polsce, które odbędzie się pod patronatem honorowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych.

Formuła targów, obejmująca trzydniowe pokazy i prezentacje wystawców, demonstracje maszyn pracujących w terenie oraz szereg działań komunikacyjno-edukacyjnych od lat przyciąga tłumy zwiedzających. W trakcie wydarzenia wiele firm prezentuje innowacyjne produkty i swoją ofertę usług. To wydarzenie kierowane jest do szeroko pojętej branży leśnej oraz osób zainteresowanych zrównoważoną gospodarką oraz ochroną środowiska.

Podczas tegorocznego, trzydniowego wydarzenia Lasy Państwowe na stoiskach w hali wystawienniczej i w terenie również zaprezentują swoja działalność. Będzie można zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną Lasów Państwowych, wziąć udział w ciekawych warsztatach i pokazach tematycznych oraz porozmawiać ze specjalistami na tematy związane z gospodarką leśną. Działania, przygotowane w czterech strefach tematycznych, są kierowane do wszystkich zwiedzających, bez względu na wiek. Dla najmłodszych uczestników targów zielonogórscy leśnicy przygotowali grywalizację i konkursowe atrakcje. 

Ponadto, 2 września, po uroczystym otwarciu wydarzenia, będzie można wysłuchać ciekawych wykładów, a kolejnego dnia wziąć udział w „Forum Biomasy” – konferencji poświęconej tematyce „Roli biomasy w wypełnianiu zobowiązań tematycznych”. Organizatorzy po raz pierwszy zaprezentują nowości, w nowej strefie z nagłośnieniem.

W programie Targów Eko-Las nie zabraknie również interesujących dyskusji i debat branżowych.
Dodatkowo, zapraszamy codziennie na prezentacje organizowane przez ORWLP w Bedoniu pt.: „Wdrażanie nowoczesnych technologii w lasach” - wiedza dla leśników, drwali, przedsiębiorców leśnych oraz drzewiarzy z zakresu nowoczesnych technik, technologii i ochrony lasu, a także na pokazy ratownictwa przedmedycznego.

Targi EKO-LAS to też dynamiczne pokazy w lesie, które po raz pierwszy odbędą się w nowej strefie z nagłośnieniem, gdzie nie zabraknie prezentacji nowości, ale przede wszystkim spotkań profesjonalistów z branży leśnej, obrotu i przetwórstwa drewna.

Wszystkie aktualne informacje związane z udziałem w Targach Eko-Las 2021, również dotyczące bezpieczeństwa zwiedzających i wystawców oraz biletów, znajdują się na stronie organizatora wydarzenia (link).

Zachęcając do udziału w Targach Eko-Las '2021, zapraszamy także do śledzenia aktualności, które będą publikowanych na naszej stronie internetowej (link) oraz profilu Facebook (link).

Do pobrania: program wydarzenia (link).