Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

Odnowienia naturalne i sztuczne

Odnowienia dzieli się na sztuczne i naturalne. Sztuczne polegają zazwyczaj na sadzeniu sadzonek lub wysiewaniu nasion przez leśników. W odnowieniach naturalnych – młode pokolenie drzew powstaje samoistnie pod osłoną drzewostanu lub niedaleko od niego. 

Odnawiając las w sposób sztuczny ważne jest, aby powierzchnia była do tego odpowiednio przystosowana. Związane jest to głównie z wymaganiami poszczególnych gatunków, które będą sadzone. Stosuje się więc:

  • Odnowienie pod osłoną drzew, czyli siew lub sadzenie ma miejsce pod drzewostanem, który ma zostać poddany usunięciu,

  • Odnowienie pod osłoną krzewów, mające na celu wykorzystanie ich jako osłony dla wprowadzanych gatunków drzew, wrażliwych na zmieniające się warunki atmosferyczne,

  • Odnowienie na powierzchni otwartej

W 10-leciu 2001-2010 na terenie Nadleśnictwa Szprotawa odnowiono łącznie prawie 1008 ha na powierzchniach otwartych zaś pod osłoną drzewostanu – 276 ha. Naturalnie odnowiły się drzewostany na obszarze 26 ha. 

Pielęgnacja gleby i czyszczenia

W celu zapewnienia lasowi odpowiednich warunków do odnowienia naturalnego, stosuje się pewne działania polegające na przygotowaniu podłoża. Do takich prac należy miedzy innymi spulchnianie gleby pod osłoną drzewostanu w miejscach, gdzie spodziewany jest duży urodzaj nasion, a także rozluźnianie drzew, aby doprowadzać do nich odpowiednią ilość światła.

W 10-leciu 2001-2010 w Nadleśnictwie Szprotawa poddano pielęgnacji łącznie 1826,19 ha gleby. Dokonano również cięć pielęgnacyjnych, określanych jako „czyszczenie wczesne" – w okresie uprawy oraz „czyszczenie późne" – w okresie młodnika. Czyszczenie wczesne w nowo zakładanych uprawach wykonano na ponad 1552 ha, zaś czyszczenie późne – na ponad 1571 ha. Plan Urządzania Lasu na lata 2011-2020 przewiduje wykonanie zadań o porównywalnej wielkości.

Nasiennictwo i selekcja

Z hodowlą lasu wiąże się również selekcja drzew, czyli wybór drzewostanów lub pojedynczych drzew o najlepszych cechach jakościowych, zdrowotnych i przyrostowych.

W Nadleśnictwie Szprotawa podstawową bazą pozyskania  nasion do zakładania upraw są gospodarcze drzewostany nasienne. Według stanu na początek 2013 roku, zajmują one powierzchnię 192,64 ha. Główną bazę nasienną stanowią drzewostany sosnowe i dębowe.

Szkółka leśna

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa znajduje się również szkółka leśna o powierzchni 9,71 ha, na której prowadzi się uprawę sadzonek drzew i krzewów do około 20 gatunków. Większość z nich to podstawowe gatunki lasotwórcze, takie jak: sosna, dąb, buk, modrzew i olsza czarna.

Produkuje się tutaj średnio ok. 1,2 milionów sadzonek, a uprawa realizowana jest zarówno na potrzeby własne Nadleśnictwa, jak i dla mieszkańców regionu do zalesienia gruntów porolnych w ramach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości Kraju.

Zasady hodowli lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na „Zielony Klimat”

Zapraszamy na „Zielony Klimat”

W sobotę, 8 maja br. startuje 24. Piknik Naukowy - największe w Europie plenerowe wydarzenie naukowe. W tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze zaprezentuje swój projekt pt. „Zielony Klimat”.

Tegoroczny Piknik Naukowy, organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, odbędzie się w nieco innej formie niż dotychczas. W imprezie może wziąć udział każdy, gdyż wydarzenie odbędzie się online i potrwa do 15 maja 2021 r. „Klimat i My” to tegoroczne hasło przewodnie wydarzenia. A skoro mowa o klimacie, to i lasu nie zabraknie. Lasy Państwowe od wielu lat są partnerem tego przedsięwzięcia.

Podczas 24. edycji pikniku uczestników zapraszamy do udziału w wirtualnym spacerze. Spotkanie, przygotowane przez zielonogórskich leśników , dbędzie się w najbardziej zalesionym województwie w Polsce, gdzie co drugi hektar stanowi las. Mowa oczywiście
o województwie lubuskim.

Przygotowaliśmy perełki regionu!  
W trakcie siedmiominutowego filmu, uczestnicy wyprawy, wspólnie z Magdą Mikołajczyk - autorką bloga matkojedyna.com i jej rodziną, wyruszą na wycieczkę w leśne ostępy. Projekt będzie prezentowany w strefie rodzinnej, na stronie organizatora wydarzenia, a od 16 maja br. w mediach społecznościowych Lasów Państwowych. Film stanowić także ciekawy materiał dydaktyczny, który może zostać wykorzystany w szkołach. Poza ciekawą historią, bohaterowie zaprezentują piękno, jakie kryją lasy regionu, dziedzictwo kulturowe, przedstawią funkcje lasu,
a także poruszą aspekty ważne dla ochrony klimatu. Pojawią się też leśne wieże – kamienna niczym z bajki, murowana - przypominająca latarnię, z której nie tylko można podziwiać zieloną okolicę, ale również z niej leśnicy monitorują lasy, chroniąc je przed pożarami. Będzie to okazja do zobaczenia „Afryki” – niesamowity widok z drewnianej wieży widokowej, znajdującej się przy utworzonej przez leśników ścieżce geoturystycznej Dawna Kopalnia „Babina”. Ten wyjątkowy teren znajduje się w geoparku „Łuk Mużakowa”, który jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Poza wspaniałymi obiektami przyrodniczymi, bohaterowie filmu odwiedzą także Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich – wyjątkowy obiekt edukacyjny Lasów Państwowych, w pobliżu którego znajduje się królowa wież oraz w arboretum, gdzie rosną wyjątkowe okazy drzew. W „Zielonym Klimacie” nie zabraknie zabawy i wielkich szych…

Film "Zielony Klimat" został zrealizowany na terenie Nadleśnictwa Lipinki i Nadleśnictwa Lubsko
(rzekotka drzewna - fot. Michał Szczepaniak, pozostałe - Ewelina Fabiańczyk)

Projekt został zrealizowany na terenie dwóch zielonogórskich nadleśnictw: Lipinki i Lubsko. Produkcja powstawała z nadzieją, że „Zielony Klimat” będzie filmem, który nie tylko zaprezentuje walory przyrodnicze polskich lasów, przedstawi funkcje lasu, ale także wśród odbiorców wywoła refleksje na temat ochrony klimatu i tego co każdy z nas może zrobić
dla przyrody, dla naszych przyszłych pokoleń. 

"Zielony Klimat" to pomysł na wakacyjną wyprawę. Być może uczestnicy pikniku nie tylko wirtualnie będą chcieli poznać piękno zielonogórskich lasów. Możliwe, że film stanie sie dla nich inspiracją, i po spotkaniu zaplanują podobną wycieczkę w trakcie wakacji, właśnie w ten region. Tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze kryją wiele niespodzianek, które nie sposób pokazać w kilku minutach. W końcu projekt obrazuje rzeczywistą leśną przygodę, a ona polega na nieustannym odkrywaniu „czegoś nowego”.

Więcej szczegółów na temat naszego projektu znajduje na profilu społecznościowym RDLP (link) oraz w wydarzeniu online - na profilu Lasów Państwowych (link). Zachęcamy również do zapoznania się z bogatą ofertą 24 Pikniku Naukowego, która od 8 maja będzie dostępna
na stronie organizatora wydarzenia (link).

Życzymy przyjemności i jak najwięcej "Zielonego Klimatu".
Do zobaczenia w lubuskich lasach!