Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Chrobry” - lato 2018

„Chrobry” - lato 2018

Utrzymująca się od dwóch miesięcy susza nadwyrężyła niestety i tak bardzo osłabioną po pożarze kondycję dębu „Chrobry”.

Wiosną bieżącego roku ulistnienie drzewa, podobnie jak w latach ubiegłych rozwinęło się prawidłowo na 3 konarach. Niestety długotrwały brak opadów spowodował, iż ulistnienie na dzień dzisiejszy zachowało się jedynie na jednym konarze głównym oraz jednym konarze w dolnej części pnia. Rozwinięte młode liście na pozostałej części, dotąd żywych konarów obumarły i zamieniły barwę na brązową. 

Duże znaczenie dla drzewa tak słabego pod kątem fizjologicznym będzie miała pogoda w najbliższych daniach. Szybka utrata liści na części konarów nie jest niestety dobrym prognostykiem w kontekście najbliższej przyszłości „Chrobrego”

Tekst i zdjęcia: Tomasz Śmigielski