Asset Publisher Asset Publisher

Nature reserves

Reserves are sectioned off areas of unique natural values preserved in their natural or slightly modified state. Forest economy is limited in such areas. The total number of Polish nature reserves is 1441, including 671 forest reserves with total area amounting to over 61 000 ha. Nature reserves make 1.6 % of all forests managed by the State Forests.

There are 2 nature reserves within the territory of the Szprotawa Forest District – "Annabrzeskie Wąwozy" and "Buczyna Szprotawska" – with joint area of 208.43 ha.

"Buczyna Szprotawska" Nature Reserve

Established: 1965

Area: 152.32 ha

"Buczyna Szprotawska" Flora Reserve is located in Lubuskie Province, in Szprotawa Commune, in the vicinity of Leszno Dolne. It is the largest nature reserve located within the territory of Regional Directorate of the State Forests in Zielona Góra and second largest nature reserve in Poland.

The reserve has been established to protect mixed forest stands of natural origin including beech and having features of Carpathian beech wood.

Average age of beech trees growing in the reserve is from 115 to 180 years, but the oldest trees are even 210 years old. By Jerzy Wilanowski

In addition to approximately 85 ha of beech woods the reserve also includes dense Linden stands. It surely is an interesting phenomenon as the species is usually found to make a fraction in mixed broadleaf forest stands in Poland.

In addition to rich flora the District also abounds in animal species, with a variety of birds, reptiles, mammals and amphibians. Nearly 38 species of birds nest in the District, including rare species such as Stock Dove or Red-breasted Flycatcher. There are 15 species of mammals here, with Wild Boar, Deer, Roe Deer or Fox being the most common species. The area is also inhabited by 5 species of amphibians, such as: Common Toad, Common Frog, Moor Frog, Smooth Newt and Northern Crested Newt. Reptiles are represented by 3 species: Slow Worm, Viviparous Lizard and Sand Lizard.

The most interesting species inhabiting the reserve and the surrounding forests is Edible Dormouse, a protected species included on Polish Red List of Animals.

The reserve includes "Szlak Popielicy" (Edible Dormouse Trail) Educational Trail and two walking trails – yellow and red – to learn in detail about the  nature of this interesting area.

"Annabrzeskie Wąwozy" Nature Reserve

Established: 1977

Area: 56.11 ha

"Annabrzeskie Wąwozy" Nature Reserve is located in Lubuskie Province, in Nowa Sól district, in Bytom Odrzański commune. It covers forested area on the edge of Odra valley full of hills and ravines, in the vicinity of Dalkowskie Hills. The reserve can boast one of the highest hills of the range (220 m above sea level) and maximum topographic prominence of about 60 m.

Annabrzeskie Wąwozy Nature Reserve. By Jerzy Wilanowski

The ravines are known for seeps of subterranean water and stands of ash riparian forests including Grey Alder.

Upland peaks and eastern areas of the reserve are dominated by pine or pine and oak tree stands with occasional birch and beech trees. Species of undergrowth include Lily of the Valley, Sweet Woodruff, European Wild Ginger, Deer Fern, Bird's-nest Orchid and Common Ivy. Vascular plants are represented by 192 species, including 39 species of trees and bushes. The rarest species are Common Fragile Fern and Common Oak Fern.

Fauna of the reserve includes 4 species of amphibians, 2 species of reptiles, 34 species of birds and 12 species of mammals. The most common mammals include Deer, Roe Deer or Badger, amphibians – Common Toad, Common Frog and Smooth Newt, reptiles – Slow Worm and Viviparous Lizard, and birds – Common Chaffinch, Great Tit, European Robin, Wood Warbler and Coal Tit.

The reserve includes red walking trail named "Dziadoszan" and yellow educational trail.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zapraszamy na Festiwal Podróżników!

Zapraszamy na Festiwal Podróżników!

Fascynujące opowieści, ciekawe miejsca i sporo atrakcji! Już w sobotę, 15 czerwca 2019 r., na zielonogórskim deptaku odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Podróżników z National Geographic- zapraszamy!

Redakcja National Geographic i Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Lasy Państwowe zapraszają na kolejną edycję Festiwalu Podróżników - na uczestników, oprócz inspirujących spotkań z pasjonatami wypraw małych i dużych, czeka moc festiwalowych atrakcji! 

W  programie ciekawe opowieści z różnych stron świata i eko-warsztaty!

"Niemożliwe" to tylko wymówka - jak przekraczać własne granice?! 
godz. 10:00 – 11:00 Jasiek Mela
„Po co chodzić w góry? Bo są – po prostu”. Tak mawiał Ryszard Czajkowski. Niezależnie od wieku, warto zawsze mieć w sobie dziecięcą ciekawość świata i ciągle go poznawać. A w górach i innych dalekich miejscach odkrywamy nie tylko widoczki, ale i poznajemy samych siebie. Opowiem o swoim doświadczeniu gór, a właściwie drogi, bo to ona jest najważniejsza. Po drodze są upadki, kryzysy, zwątpienia, ale i ukryta siła. Nie znamy swojej siły póki nie pojawi się konieczność jej wykorzystania. To będzie szczera opowieść o sile i doświadczaniu niemocy, która uczy pokory.

Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin.
11:15 - 12:05 Pojechana, Aleksandra Świstow
Zabawne historie z życia Polki w jednym z największych miast Chin i opowieści z podróży po Państwie Środka: o obutych psach, podrabianym ryżu, układaniu się z duchami, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, tradycyjnym weselu i nowoczesnych zaręczynach, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. Aleksandra Świstow, autorka książki "Laowai w wielkim mieście", opowiada o swoich potyczkach i niuansach chińskiej kultury z humorem i dystansem, zapraszając do wspólnej podróży po „kraju na końcu świata i nie z tego świata”. Podróży lokalnym zwyczajem bez trzymanki i czasem pod prąd.

Co tak naprawdę wiemy o lesie?
12:15 – 13:15 "Las w nas" -  Magdalena Bębenek i Piotr Horzela
Lasy pokrywają powierzchnię blisko 30% naszego kraju. By do nich dotrzeć, potrzebujemy średnio 23 minut. Jak wyglądają, nikomu mówić nie trzeba, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Czy i jak jesteśmy z nimi związani oraz co z tego wynika? Razem z Magdą i Piotrem wybierzemy się w podróż do Puszczy Knyszyńskiej. Przyjrzymy się temu, czym jest las i jaką rolę pełni w naszym życiu, a także w jaki sposób uczyć się o nim i od niego.

Cisza. W podróży między słowami.
godz. 13:30 – 14:30 Mateusz Waligóra.
"Cisza" to pełna refleksji opowieść o samotności w jednych z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi miejsc na ziemi. Próba odpowiedzi na pytania o sens podejmowania wyzwań, w trakcie których droga w gruncie rzeczy nigdy nie prowadzi do celu. W rezultacie zaś to opowieść o tym jak wiele jest w stanie znieść człowiek, który wierzy, że wędrówka przez pustynie już sama w sobie stanowi rodzaj nagrody.

"Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie"
godz. 14:45 – 15:45 Znajkraj - Szymon Nitka.
Opowie o tym jak wiele dobrego dzieje się w ostatnich latach w turystyce rowerowej w Polsce i jak polskie szlaki prezentują się na tle najlepszych szlaków rowerowych w Europie. Które polskie regiony postawiły na turystykę rowerową? Kiedy pojedziemy nowoczesną trasą rowerową wzdłuż Wisły nad Morze Bałtyckie? Który szlak rowerowy w Polsce jest najpiękniejszy? Dokąd udać się na rowerowy urlop poza Europę? Ile tysięcy kilometrów szlaków rowerowych mają Niemcy? O wszystkim tym w wystąpieniu turysty rowerowego, blogera podróżniczego, współpracownika magazynu Rowertour i ambasadora marki Kross.

Alaska i Kanada
godz. 16:00 – 17:00 Busem Przez Świat, Ola i Karol Lewandowscy
Przez ponad 70 dni pokonaliśmy starym busem prawie 20.000 kilometrów przez drogi i bezdroża Alaski i Kanady. Odwiedziliśmy najpiękniejsze parki narodowe, szukaliśmy złota i tropiliśmy rosomaki. Spotkaliśmy dziesiątki niedźwiedzi, pływaliśmy kajakami po lodowcu i trafiliśmy na morderstwo w Twin Peaks. Zmierzyliśmy się ze szlakiem do autobusu z Into The Wild i odnaleźliśmy Polaka w motelu widmo. Podczas naszego wystąpienia poznasz Północ taką, jaka jest naprawdę – dziką, nieprzewidywalną i ucząca pokory.
 

EKO- warsztaty z leśnikami!
godz. 10:00 -17:00 „Leśny papier czerpany” – kreuj, komponuj i zabierz naturę ze sobą!
Podczas festiwalu, w ramach warsztatu, będzie można poznać tajniki powstawania papieru i stworzyć własne kompozycje z darów lasu.

Grafiki, plakaty, koszulki- poznaj technikę sitodruku! 
godz. 13:00 - 15:30 Kwiaciarnia Grafiki - Koszulki Festiwalowe
Kwiaciarnia Grafiki to pracownia sitodruku i studio graficzne. Są jedyną galerią w Polsce, która skupia się na prezentowaniu prac wykonanych w technice sitodruku.
Podczas trwania festiwalu każdy będzie mógł stworzyć swoją własną koszulkę z Kwiaciarnią Grafiki.

Niespodzianki dla dzieci!
godz. 11:00 - 13:00 Globtroterek - RODZINNA GRA FESTIWALOWA
TAJEMNICZY BACHUSIK
Do Zielonej Góry przybył Tajemniczy Bachusik! Nikt dokładnie nie wie jak wygląda, jak się nazywa i co trzyma w tajemniczym skarbcu. „Coś niecoś” o Bachusiku wiedzą postacie znane z książek dla dzieci. Trzeba zatem dotrzeć do Baby Jagi, Kopciuszka, Rycerza, Złej Królowej i Czarodzieja, wykonać zadania, zdobyć wskazówki i kod do skarbca. Dzięki temu można namierzyć Tajemniczego Bachusika i zgarnąć nagrodę! Szykuje się świetna zabawa!

Może być nas więcej!
Zachęcamy do rozpowszechniania informacji o wydarzeniu- szczegóły na Facebooku (link). Udział w prelekcjach oraz warsztatach jest bezpłatny. Do zobaczenia w sobotę!