News News

Back

WIOSNA W LASACH

WIOSNA W LASACH

Nadleśnictwo Szprotawa rozpoczęło proces sadzenia drzew w ramach odnawiania lasu.

Pod pojęciem odnowienia lasu należy rozumieć - naturalne lub sztuczne wprowadzenie kolejnego pokolenia lasu na miejsce drzewostanu wyciętego lub zniszczonego na skutek zdarzeń losowych np. pożaru.

Jak wyżej wspomniano odnowienia lasu może mieć charakter sztuczny lub naturalny. Odnowienie sztuczne jak sama nazwa wskazuje nie jest inicjowane naturalnie, a odbywa się poprzez sadzenie sadzonek wyprodukowanych na szkółce leśnej.

Odnowienie naturalne odbywa się siłami natury – z pozostawionych na powierzchni zrębowej drzew (tzw. obsiew górny) lub  z drzew sąsiedniego drzewostanu (tzw. obsiew boczny).

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż leśnicy dokonując wyrębu drzew nigdy nie pozostają lasu samemu sobie. W przypadku, gdy jako metodę odnowienia wybrano metodę naturalną (w zależności od jakości gleby i drzewostanu) – jej efektywność jest przez leśników  stale monitorowana.

Jeżeli odnowienie naturalne nie osiągnie oczekiwanego rezultatu – w miejscach nieobsianych dokonuje się odnowienia sztucznego poprzez wsadzenie sadzonek drzew pochodzących ze szkółki leśnej.

Nadleśnictwo Szprotawa w ciągu roku wysadza ponad 1 000 000 sadzonek drzew wyprodukowanych na szkółce leśnej, co w przełożeniu na powierzchnię daje 143 ha.


Bardziej spektakularnie efekt sadzenia drzew wygląda na poziomie ogólnopolskim – Lasy Państwowe rocznie wysadzają  ok. 500 mln nowych sadzonek co daje prawie 1000 drzew na minutę.

Sadzenie drzew w Lasach Państwowych odbywa się jednak nie tylko w ramach procesu odnowienia lasu, ale również w ramach procesu zalesiania. Zalesienie, jak sama nazwa wskazuje, polega na sadzeniu lasu na gruntach dotychczas nieleśnych.

Dzięki zalesieniom, lesistość naszego kraju w latach 1945-2017 wzrosła z 21 do 29 procent.

Do dalszego zwiększenia lesistości może się jednak przyczynić każdy z nas poprzez sadzenie drzew. Jak poprawnie posadzić drzewo, by cieszyło w przyszłości wzrok nie tylko nasz, ale również sąsiada przedstawia poniższy film instruktażowy.
 


Tekst: Tomasz Śmigielski
Zdjęcia: Anita Ciasnocha