Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ocalony młody jeleń

Ocalony młody jeleń

Dzięki postawie obywatelskiej mieszkańca Śliwnika i niezwłocznej reakcji służb w Nadleśnictwie Szprotawa został uratowany młody jeleń.

W dniu 01.02.2020 r., nadleśnictwo otrzymało od miejscowego myśliwego z Koła Łowieckiego „Daniel” Szprotawa zgłoszenie z informacją, że na stawie hodowlanym, w obszarze OHZ Nadleśnictwa Szprotawa na terenie zamarzniętego zbiornika wodnego, znajduje się jeleń-cielę.  

Pracownicy nadleśnictwa zastali młode zwierzę w odległości ok. 140 m od brzegu zbiornika. Niezwłocznie zawiadomiono straż pożarną, która bardzo szybko podjęła akcję ratunkową.


Młody jeleń na zamarzniętym stawie ok. 140 m od brzegu zbiornika (fot. Michalina Biernat)

Strażacy z PSP Szprotawa ściągnęli zwierzę z zamarzniętego stawu w niespełna godzinę.
Na szczęście okazało się, że młody jeleń nie doznał uszczerbku na zdrowiu, więc został wypuszczony do lasu.

Dzięki postawie myśliwego, zaangażowaniu leśniczego i podleśniczego ds. łowieckich
oraz  sprawnej akcji ratunkowej  przeprowadzonej przez szprotawskich strażaków udało się uratować jelenia.

Wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy za podjęcie działań ratunkowych!!!


Zwierzę zostało bezpiecznie przetransportowane ze zbiornika na ląd w sankach strażackich (fot. Michalina Biernat)


Ocalony jeleń nie doznał uszczerbku na zdrowiu i został wypuszczony na wolność (fot. Michalina Biernat)