Asset Publisher
Waldbau
Der Waldbau bezweckt hauptsächlich die Aufrechterhaltung und Bereicherung der bestehenden Wälder (Erneuerung) und die Bildung von neuen Wäldern (Bewaldung), unter der Beachtung der bestehenden Naturumstände und -prozesse. Der Waldbau umfasst das Sammeln und die Aufbewahrung des Baumsamens, Herstellung von Setzlingen in den Baumschulen, die Anlage, Pflege und den Schutz der Waldbauten und Baumbestände.
In den Jahren 2001-2010 wurden in der Oberförsterei Szprotawa gesamt fast 1008 Ha auf offenen Gebieten und 276 Ha unter den Baumbeständen erneuert. Einer natürlichen Erneuerung unterlagen die Baumbestände auf dem 26 Ha großen Gebiet.
Bodenpflege und -reinigung
In zehn Jahren zwischen 2001 und 2010 hat man in der Oberförsterei Szprotawa insgesamt 1826,19 Ha Boden gepflegt. Man hat auch Pflegeschnitte durchgeführt, die als „frühe Reinigung" – während des Anbaus und „späte Reinigung" – die bereits im Jungwald durchgeführt werden, bezeichnet werden. Die frühe Reinigung hat man auf 1552 Ha Fläche der eingerichteten Kulturen und die späte Reinigung auf 1571 Ha der Kulturen durchgeführt. Der Waldeinrichtungsplan für den Zeitraum 2011-2020 sieht die Aufgaben mit ähnlichen Ausmaßen voraus.
Baumschule
Auf dem Gebiet der Oberförsterei Szprotawa gibt es eine Baumschule mit der Fläche von 9,71 Ha, in dem Baum- und Strauchsetzlinge von ca. 20 Gattungen angebaut werden. Bei den meisten handelt es sich um die waldbildenden Gattungen, wie: Kiefer, Eiche, Buchen, Lärche, Schwarz-Erle.
In der Oberförsterei Szprotawa stellen die Basis für die Herstellung des Samens für den Waldbau die wirtschaftlichen Samenbaubestände dar. Laut dem Zustand zum Anfang 2013 belegen sie die Fläche von 192,64 Ha. Die Hauptsamenbasis bilden die Kiefern- und Eichenbaumbestände.
Hier werden durchschnittlich ca. 1,2 Millionen Setzlinge hergestellt und der Anbau soll sowohl den Eigenbedarf der Oberförsterei, als auch der Einwohner der Region - für die Bewaldung der früher landwirtschaftlich betriebenen Grundstücke im Rahmen des Staatlichen Programms der Erhöhung der Landbewaldung - decken.
Asset Publisher
Zapraszamy na Festiwal Podróżników!
Zapraszamy na Festiwal Podróżników!
Fascynujące opowieści, ciekawe miejsca i sporo atrakcji! Już w sobotę, 15 czerwca 2019 r., na zielonogórskim deptaku odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Podróżników z National Geographic- zapraszamy!
Redakcja National Geographic i Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Lasy Państwowe zapraszają na kolejną edycję Festiwalu Podróżników - na uczestników, oprócz inspirujących spotkań z pasjonatami wypraw małych i dużych, czeka moc festiwalowych atrakcji!
W programie ciekawe opowieści z różnych stron świata i eko-warsztaty!
"Niemożliwe" to tylko wymówka - jak przekraczać własne granice?!
godz. 10:00 – 11:00 Jasiek Mela
„Po co chodzić w góry? Bo są – po prostu”. Tak mawiał Ryszard Czajkowski. Niezależnie od wieku, warto zawsze mieć w sobie dziecięcą ciekawość świata i ciągle go poznawać. A w górach i innych dalekich miejscach odkrywamy nie tylko widoczki, ale i poznajemy samych siebie. Opowiem o swoim doświadczeniu gór, a właściwie drogi, bo to ona jest najważniejsza. Po drodze są upadki, kryzysy, zwątpienia, ale i ukryta siła. Nie znamy swojej siły póki nie pojawi się konieczność jej wykorzystania. To będzie szczera opowieść o sile i doświadczaniu niemocy, która uczy pokory.
Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin.
11:15 - 12:05 Pojechana, Aleksandra Świstow
Zabawne historie z życia Polki w jednym z największych miast Chin i opowieści z podróży po Państwie Środka: o obutych psach, podrabianym ryżu, układaniu się z duchami, przemycie mleka w proszku, targach matrymonialnych, tradycyjnym weselu i nowoczesnych zaręczynach, słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli i o tym, co powinien zrobić każdy chiński prawdziwy mężczyzna. Aleksandra Świstow, autorka książki "Laowai w wielkim mieście", opowiada o swoich potyczkach i niuansach chińskiej kultury z humorem i dystansem, zapraszając do wspólnej podróży po „kraju na końcu świata i nie z tego świata”. Podróży lokalnym zwyczajem bez trzymanki i czasem pod prąd.
Co tak naprawdę wiemy o lesie?
12:15 – 13:15 "Las w nas" - Magdalena Bębenek i Piotr Horzela
Lasy pokrywają powierzchnię blisko 30% naszego kraju. By do nich dotrzeć, potrzebujemy średnio 23 minut. Jak wyglądają, nikomu mówić nie trzeba, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Czy i jak jesteśmy z nimi związani oraz co z tego wynika? Razem z Magdą i Piotrem wybierzemy się w podróż do Puszczy Knyszyńskiej. Przyjrzymy się temu, czym jest las i jaką rolę pełni w naszym życiu, a także w jaki sposób uczyć się o nim i od niego.
Cisza. W podróży między słowami.
godz. 13:30 – 14:30 Mateusz Waligóra.
"Cisza" to pełna refleksji opowieść o samotności w jednych z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi miejsc na ziemi. Próba odpowiedzi na pytania o sens podejmowania wyzwań, w trakcie których droga w gruncie rzeczy nigdy nie prowadzi do celu. W rezultacie zaś to opowieść o tym jak wiele jest w stanie znieść człowiek, który wierzy, że wędrówka przez pustynie już sama w sobie stanowi rodzaj nagrody.
"Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie"
godz. 14:45 – 15:45 Znajkraj - Szymon Nitka.
Opowie o tym jak wiele dobrego dzieje się w ostatnich latach w turystyce rowerowej w Polsce i jak polskie szlaki prezentują się na tle najlepszych szlaków rowerowych w Europie. Które polskie regiony postawiły na turystykę rowerową? Kiedy pojedziemy nowoczesną trasą rowerową wzdłuż Wisły nad Morze Bałtyckie? Który szlak rowerowy w Polsce jest najpiękniejszy? Dokąd udać się na rowerowy urlop poza Europę? Ile tysięcy kilometrów szlaków rowerowych mają Niemcy? O wszystkim tym w wystąpieniu turysty rowerowego, blogera podróżniczego, współpracownika magazynu Rowertour i ambasadora marki Kross.
Alaska i Kanada
godz. 16:00 – 17:00 Busem Przez Świat, Ola i Karol Lewandowscy
Przez ponad 70 dni pokonaliśmy starym busem prawie 20.000 kilometrów przez drogi i bezdroża Alaski i Kanady. Odwiedziliśmy najpiękniejsze parki narodowe, szukaliśmy złota i tropiliśmy rosomaki. Spotkaliśmy dziesiątki niedźwiedzi, pływaliśmy kajakami po lodowcu i trafiliśmy na morderstwo w Twin Peaks. Zmierzyliśmy się ze szlakiem do autobusu z Into The Wild i odnaleźliśmy Polaka w motelu widmo. Podczas naszego wystąpienia poznasz Północ taką, jaka jest naprawdę – dziką, nieprzewidywalną i ucząca pokory.
EKO- warsztaty z leśnikami!
godz. 10:00 -17:00 „Leśny papier czerpany” – kreuj, komponuj i zabierz naturę ze sobą!
Podczas festiwalu, w ramach warsztatu, będzie można poznać tajniki powstawania papieru i stworzyć własne kompozycje z darów lasu.
Grafiki, plakaty, koszulki- poznaj technikę sitodruku!
godz. 13:00 - 15:30 Kwiaciarnia Grafiki - Koszulki Festiwalowe
Kwiaciarnia Grafiki to pracownia sitodruku i studio graficzne. Są jedyną galerią w Polsce, która skupia się na prezentowaniu prac wykonanych w technice sitodruku.
Podczas trwania festiwalu każdy będzie mógł stworzyć swoją własną koszulkę z Kwiaciarnią Grafiki.
Niespodzianki dla dzieci!
godz. 11:00 - 13:00 Globtroterek - RODZINNA GRA FESTIWALOWA
TAJEMNICZY BACHUSIK
Do Zielonej Góry przybył Tajemniczy Bachusik! Nikt dokładnie nie wie jak wygląda, jak się nazywa i co trzyma w tajemniczym skarbcu. „Coś niecoś” o Bachusiku wiedzą postacie znane z książek dla dzieci. Trzeba zatem dotrzeć do Baby Jagi, Kopciuszka, Rycerza, Złej Królowej i Czarodzieja, wykonać zadania, zdobyć wskazówki i kod do skarbca. Dzięki temu można namierzyć Tajemniczego Bachusika i zgarnąć nagrodę! Szykuje się świetna zabawa!
Może być nas więcej!
Zachęcamy do rozpowszechniania informacji o wydarzeniu- szczegóły na Facebooku (link). Udział w prelekcjach oraz warsztatach jest bezpłatny. Do zobaczenia w sobotę!